پمپ: 88885633

فن و کمپرسور: 66260346

ساعت کاری 8:00 الی 18:00

پمپ آب خانگی

صفحه اصلی > پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی چیست ؟

پمپ آب خانگی با اتوماتیک دیجیتال

پمپ های خانگی در گروه پمپ های سانتریفیوژ یا گریز از مرکز قرار می گیرند. از پمپ آب خانگی به منظور افزایش فشار آب در مصارف مسکونی استفاده می شود. این مصارف می تواند شامل تقویت فشار آب خانگی و یا آبیاری و باغبانی در ابعاد کوچک باشد. پمپ آب خانگی می تواند برای یک واحد مسکونی به صورت مجزا یا چندین واحد به صورت مشترک استفاده شود. پمپ به تنهایی برای مصارف مسکونی قابل استفاده نیست و حتما باید از یک سیستم کنترلی برای قطع و وصل و یا تنظیم دور الکتروموتور پمپ استفاده کرد. این سیستم کنترلی می تواند شامل ست کنترل پمپ ( اتوماتیک دیجیتال پمپ )، پرشر سوئیچ ( اتوماتیک مکانیکی پمپ ) و یا اینورتر باشد. به منظور جلوگیری از نوسان جریان و کاهش استهلاک پمپ و مصرف برق از منبع انبساط در مسیر خروجی پمپ استفاده می شود.

شرکت های سازنده پمپ آب خانگی

راهنمای انتخاب پمپ آب خانگی مناسب

دو پارامتر مهم در انتخاب یک پمپ خانگی مناسب میزان هد و دبی پمپ می باشد که متناسب با نوع طراحی پمپ ها و توان و دور الکتروموتور متفاوت است. هد به ارتفاع آبرسانی پمپ بر اساس ستون آب و دبی به میزان گذر حجمی آب اطلاق می شود. انتخاب پمپ آب خانگی بر اساس دو پارامتر هد و دبی انجام می شود که تعیین آن نیازمند تجربه و دانش کافی می باشد. توصیه می شود در انتخاب پمپ آب مناسب برای مصرف خانگی با توجه به شرایط متفاوت برای هر ساختمان، حتما از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

در صورت نیاز می توانید از کارشناسان گیت صنعت در واحد فروش به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید. برای سهولت در انتخاب پمپ می توانید به جدول انتخاب پمپ آب خانگی در زیر مراجعه نمایید، این جدول برای برند پنتاکس Pentax طراحی شده است که به راحتی می توان در سایر برند ها نیز معادل سازی شود.

مدل پمپ پنتاکس
نوع پمپ
حداکثر هد
(متر)
حداکثر دبی
(متر مکعب بر ساعت)
واحد مسکونی مورد استفاده
CM 50
نیم اسب بشقابی
21.5
5.4
یک واحد مسکونی بدون اختلاف سطح با محل نصب پمپ
PM 45
نیم اسب محیطی
35
2.4
یک واحد مسکونی تا طبقه دوم
PM 80
یک اسب محیطی
61
3
یک واحد مسکونی تا طبقه ششم
CM 100
یک اسب بشقابی
33
6.3
یک الی چهار واحد مسکونی تا طبقه سوم
CAM 100
یک اسب جتی
47
3.6
یک الی چهار واحد مسکونی تا طبقه چهارم
CB 100
یک اسب دو پروانه
42
4.5
یک الی چهار واحد مسکونی تا طبقه چهارم
CB 160
یک و نیم اسب دو پروانه
53
6
تا 8 واحد مسکونی
CB 210
دو اسب دو پروانه
58
7.5
تا 15 واحد مسکونی
CB 310
سه اسب دو پروانه
64
9
تا 25 واحد مسکونی
CB 400
چهار اسب دو پروانه
66.9
12
تا 30 واحد مسکونی

لازم به ذکر است که به منظور کاهش انرژی مصرفی می توان از پمپ های طبقاتی (پمپ های چند پروانه) و یا بوستر پمپ ها استفاده کرد.

پمپ خانگی بی صدا

الکتروپمپ های خانگی ساده دارای یک صدای طبیعی در حدود 60 تا 70 دسیبل (شبیه به صدای جاروبرقی یا آبمیوه گیری) می باشند که این صدا ناشی از کارکرد موتور الکتریکی آن ها است. برخی از کمپانی های بزرگ نظیر گراندفوس و داب موفق به ساخت پمپ هایی با سطح صدای پایین تر شده اند که در بازار تحت عنوان پمپ خانگی بی صدا یا سایلنت نامیده می شوند. این پمپ ها در شرایط کارکرد عادی دارای سطح صدای 45 تا 55 دسیبل می باشند.

حتما بخوانید 👈 پمپ آب جتی بی صدا ..!

الکتروموتور در پمپ خانگی بی صدا غالبا توسط مایع در گردش خنک می شود که یکی از اصلی ترین دلایل  کاهش صدای آنها نیز می باشد. علت صدای زیاد پمپ های خانگی می تواند از خرابی بلبرینگ ها یا عدم استفاده از لرزه گیر و اجرای غیر اصولی لوله کشی می تواند باشد.

پمپ خانگی بی صدا

محل نصب پمپ آب در ساختمان

محل نصب پمپ باید به گونه ای باشد که علاوه بر تهویه مناسب در مقابل نفوذ گرد و غبار و رطوبت و یا تابش نور خورشید محافظت شود. با توجه به صدای ناشی از کارکرد پمپ توصیه می شود که پمپ آب خانگی در فضایی بیرون از واحد مسکونی مانند موتورخانه نصب شود. اگر مجبور به نصب پمپ داخل واحد مسکونی می باشید بهتر است از فضای بالکن یا تراس برای این کار استفاده شود. توجه شود از نصب پمپ در فضاهایی همچون حمام و سرویس بهداشتی که احتمال پاشش آب و یا نفوذ رطوبت در الکتروموتور وجود دارد اکیدا خودداری شود. لازم به ذکر است که نصب پمپ قبل از کنتور آب مجاز نیست.

نصب پمپ آب خانگی

طریقه نصب پمپ آب خانگی

مطابق با قوانین درج شده در مبحث 16 نظام مهندسی اتصال مستقیم پمپ به شبکه لوله کشی شهری ممنوع می باشد و قبل از پمپ باید حتما از یک مخزن ذخیره آب استفاده شود. ظرفیت مخزن به ازای هر واحد مسکونی بین 200 تا 300 لیتر در نظر گرفته می شود. برای جلوگیری از افت راندمان پمپ و ایجاد پدیده کاویتاسیون بهتر است لوله ورودی یک سایز از کانکشن ورودی به پمپ بزرگتر باشد و تا فاصله نیم متری هم از زانویی استفاده نشود. قبل از ورودی پمپ و یا در خروجی پمپ قبل از پرشر سوئیچ و منبع انبساط از یک شیر یک طرفه استفاده شود.

برای سهولت در تعمیر و نگهداری پمپ توصیه می شود حتما از دو عدد شیر کشویی در ورودی و خروجی پمپ و طراحی مسیر بای پس استفاده شود. جعبه ترمینال یا جعبه برق پمپ از پاشش آب و یا نفوذ رطوبت باید محافظت شود. توصیه می شود حتما در پمپ های تک فاز از محافظ برق و در پمپ های سه فاز از تابلو برق استاندارد به منظور جلوگیری از آسیب به پمپ استفاده شود. بخش طریقه نصب پمپ آب خانگی همواره در حال تکمیل سازی می باشد. برای اطلاع از آخرین تغییرات در هفته های آینده مجددا به این صفحه مراجعه کنید.

آموزش هواگیری پمپ آب خانگی

بعد از نصب پمپ آب و دقیقا قبل از راه اندازی و اتصال آن به برق به جهت جلوگیری از کارکرد خشک پمپ و در نتیجه آسیب رسیدن به آبند مکانیکی و پراونه پمپ، باید لوله ورودی بطور کامل هواگیری شود. به این منظور می توان از محل پیچ هواگیری روی بدنه پمپ و یا اولین سه راهی بعد از خروجی پمپ، لوله را پر آب کرد. این کار را تا زمانی که آب به سطح پیچ هواگیری می رسد باید انجام داد.

منابع: KSB

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.


28 نظر درباره “پمپ آب خانگی

 • رضا بخشی گفت:

  ما چهار طبقه تک واحدی هستیم و از یه پمپ ۱ اسب جتی برای تقویت فشار آب استفاده می کنیم، سطح صدای این پمپ باعث آزار طبقات پایینی میشه، از چه پمپ آبی به عنوان جایگزین استفاده کنیم بهتره؟

  • گیت صنعت گفت:

   با سلام بنده دو پیشنهاد برای شما دارم
   پیشنهاد اول: ساخت یک باکس برای پمپ فعلی با کانال تعبیه هوا که می تواند این باکس در زیر راه پله تعبیه شود. این راه حل تا حدود زیادی صدای پمپ های آب خانگی که ناشی از کارکرد الکتروموتور و مکش آب است را کاهش می دهد.
   پیشنهاد دوم: جایگزین کردن پمپ با پمپ های آب خانگی بی صدا، پیشنهاد بنده استفاده از پمپ مینی ایزی باکس داب DAB ایتالیا می باشد که جز پمپ های کم صدا است. این پمپ در حالت حداکثر فشاری معادل ۴.۵ بار و دبی ۴ متر مکعب در ساعت دارد که برای ساختمان شما بسیار مناسب است. سطح صدای این پمپ در حدود ۵۰ دسیبل در حالت کارکرد نرمال است. علاوه بر سطح صدای پایین این پمپ دارای مزایای فراوانی می باشد از جمله عدم نیاز پمپ به هر گونه وسیله جانبی نظیر پرشر سوئیچ و منبع انبساط. این پمپ بصورت کاملا اتوماتیک عمل می کند و قیمتی در حدود ۷ میلیون تومان دارد.

 • هومن یعقوبی گفت:

  سلام
  ما بواسطه یکی از بستگان با شما آشنا شدیم که یک پمپ بشقابی دو پروانه ۲ اسب از شما خریداری کرده اند. فروش پمپ آب خانگی شما فقط در تهران و کرج است یا برای شهرستان هم ارسال دارید.

  • گیت صنعت گفت:

   با سلام و احترام
   در حال حاضر فروش برای شهرستان ها تنها از طریق تماس تلفنی و یا ارسال پیام روی واتساپ یا تلگرام شرکتی با شماره 09330077570 می باشد. پس از انتخاب پمپ از طریق مشاوره رایگان پمپ از طریق باربری برای شما ارسال می شود.
   قسمت فروشگاه اینترنتی پمپ آب خانگی هم در حال تکمیل سازی است و به محض آماده شدن می توانید سفارش خود را ثبت کنید.

 • سعید نامجو گفت:

  سلام
  توصیه شما برای افزایش فشارآب یک ساختمان سه طبقه تک واحدی بایک سرویس بهداشتی ویک حمام استفاده ازچه نوع پمپی است؟به نظر شما ازپمپ بشقابی استفاده کنیم بهتراست یا پمپ جتی؟ممنون میشم تفاوت بین این دو پمپ راهم بفرمایید.

  • گیت صنعت گفت:

   سلام خدمت شما دوست عزیز
   توصیه بنده استفاده از پمپ بشقابی ۱ اسب پنتاکس Pentax ایتالیا می باشد. در پاسخ به تفاوت پمپ بشقابی و جتی هم باید خدمتتان عرض کنم که در یک توان برابر پمپ بشقابی سطح صدای کمتری نسبت به پمپ جتی دارد.
   پمپ آب بشقابی با توجه به نوع طراحی دارای دبی ببشتر و هد کمتر نسبت به پمپ جتی است.
   پمپ جتی برای مکش آب از چاه های کم عمق تا ۸ متر مناسب تر است و در صورتی که درون آب حباب های هوا وجود داشته باشد نیاز به هواگیری ندارد.
   پمپ بشقابی نسبت به پمپ جتی قیمت مناسب تری دارد.

 • اصغر مولایی گفت:

  ما یه چاه آب داریم به عمق 30 متر که جهت تامین آب مصرفی خانگی برای یک ویلای دو واحدی می خوایم از یه پمپ آب استفاده کنیم. پیشنهاد شما استفاده از چه مدلی هست؟

  • گیت صنعت گفت:

   سلام
   چنانچه در قطر خارجی چاه برای نصب پمپ های کف کش محدودیتی وجود نداشته باشد، شما می توانید یک پمپ کف کش تنه باریک با قطر لوله خروجی 1 اینچ با ارتفاع حداکثر 60 متر نصب کنید. در صورتیکه چاه از نوع مته ای است و قطر چاه برای نصب پمپ های کف کش مناسب نباشد، می توانید از پمپ دولول با توان 2 اسب بخار و یا پمپ های شناور استیل استفاده کنید.

 • علی گفت:

  سلام
  ما ساختمان ۵ طبقه تک واحدی هستیم
  و ساکن طبقه ۵
  البته کنتورهای اب ساختمون تو پشت بام هست
  برای کل ساختمان ی لوله کشی پمپ تو پارکینگ شده
  منتها همسایه ها راضی هستند از فشار اب
  من اگر بخوام برای واحد خودم وصل کنم که کاملا بی صدا باشه
  چی پیشنهاد میکنین
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  • گیت صنعت گفت:

   با عرض سلام
   پیشنهاد بنده استفاده از پمپ خطی SPC مدل K 40/19 HA می باشد. این پمپ فشاری در حدود 2 بار و دبی تا 3.6 متر مکعب در ساعت دارد. از مشخصات فنی این پمپ عملکرد کاملا بی صدا ، ابعاد بسیار کم حجم ، عملکرد اتوماتیک (عدم نیاز به کلید دیجیتال یا مکانیکی و منبع به دلیل تعبیه شیر برقی در خروجی پمپ) ، برای استعلام قیمت و دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان شرکت گیت صنعت در واحد فروش تماس بگیرید.

 • شکوهی گفت:

  سلام
  ما یه منبع انبساط 80 لیتری داریم، 8 سال کار کرده، تو این یک سال 3 بار تیوپش رو عوض کردیم، علت ترکیدگی تیوپ ها چی می تونه باشه؟

  • گیت صنعت گفت:

   سلام، ترکیدن تیوپ منبع انبساط 2 علت عمده می تونه داشته باشه. لبه های تیز داخلی که ناشی از زنگ زدگی جداره داخلی یا خط جوشکاری منبع هست می تونه عامل اول باشه. همچنین استفاده از تیوپ های بی کفیت چینی هم می تونه دلیل دوم ترکیدن تیوپ منبع تحت فشار باشه. توصیه ما استفاده از تیوپ های ایتالیایی با کیفیت هست.

 • مرتضی گفت:

  سلام برای طبقه اول با مساحت 150 متر چه پمپی را پیشنهاد می کنید؟و همچنین چه برندی ؟

  • گیت صنعت گفت:

   با سلام و احترام
   می توانید از پمپ 1 اسب استفاده کنید. برند Pentax مدل CM 100 برند DAB مدل K 30/70 برند LEO مدل ACm75
   همچنین اگر به دنبال پمپ با سطح صدای پایین می باشید می توانید از پمپ راد مدل 3SS03 ، پمپ DAB مدل e.sybox mini و پمپ Grundfos مدل MQ 3-35 استفاده کنید.
   موفق باشید.

 • ملایری خواه گفت:

  سلام بزرگوار ما یه ساختمان 5 طبقه 15 واحدی هستیم قصد نصب پمپ و مخزن در پشت بام داریم سه تا سوال دارم اول پمپ مناسب رو چی تشخیص می دید ؟و دوم ساختمان قدیمی هستش احتمال ترکیدگی لوله ها رو داریم برای کاهش ریسک پیشنهاد شما چیه؟سوم سیستمی داریم که درصورت تشخیص مناسب بودن فشار آب پمپ رو از مدار بیار بیرون؟

  • گیت صنعت گفت:

   با سلام و احترام . در صورتیکه آب بدون نیاز به نصب پمپ مخزن ذخیره روی بام را پر می کند توصیه بنده استفاده از یک پمپ 1 اسب دو پروانه به همراه منبع تحت فشار 100 لیتری می باشد. این پمپ توان انتقال حجم آب مناسبی را دارد و به سیستم لوله کشی شما هم آسیبی وارد نمی کند. کنترل فشار خروجی پمپ توسط پرشر سوئیچ امکان پذیر است. برای سوال سوم هم پرشر سوئیچ قابلیت تنظیم فشار استارت برای پمپ رو داره و تا زمانی که فشار آب از حد تعریف شده پایین تر نباشد پمپ روشن نمی شود. موفق باشید

 • علی اصغر گفت:

  سلام من یه پمپ خریدم چند سال پیش الان مشخصات نیست بدونم چند اسب چطور بفهمم میتونی کمکم کنید

  • گیت صنعت گفت:

   سلام لطفا فشار خروجی پمپ در حالت فلکه بسته را از روی گیج بخوانید، آمپر مصرفی پمپ در حالت کارکرد نرمال رو اندازه بگیرید و به همراه چند تصویر از زاوایای مختلف رو برامون روی واتساپ ارسال کنید ، بررسی می کنیم.

 • محمدرضا گفت:

  سلام ما در طبق سدوم یک ساختمان ۴ طبق هستیم با کنتر آب جداگانه،نوع پمپ مناسب واحد چیست؟آیا مدلی هست که صدای خیلی کمی داشته باشه در تراس نصب شود با توجه به وجود یک فلکه آب در تراس؟یا اصلا بستن پمپ در تراس مناسب نیست؟ممنون از راهنماییتون

  • گیت صنعت گفت:

   با سلام و احترام ، برای داخل واحد می توانید از پمپ نیم اسب بشقابی استفاده کنید. پمپ پنتاکس مدل CM50/00 یا پمپ لئو مدل ACm37 برای شما مناسب است. موفق باشید.

 • امان اله متین گفت:

  سلام ؛ من یک پمپ نیم اسب لورا را بعنوان ذخیره اضطراری با ست کنترل درمسیر آب لوله کشی گذاشتم تادرمواقعی که پمپ اصلی دچار مشکل شد درمواقع ضروری ازآن استفاده کنم که دراین حالت باتوجه به فشار کم آب شهر بطوردائم تا زمان استفاده پمپ کار می کندحال چنانچه بجای ست کنترل از منبع انبساط برروی پمپ با کلید اتوماتیک مکانیکی استفاده کنم چه تغییری حاصل می شود ضمنا مصرف کننده یک واحد ویلاییست متشکر -متین

  • گیت صنعت گفت:

   با سلام ، در صورتیکه پمپ رزرو در مسیر مجزا با شیرآلات نرمالی کلوز باشد این سیستم بصورت اصولی طراحی شده است. وجود منبع تحت فشاز از ضربات ناشی از استارت پمپ جلوگیری و تعداد استارت های پمپ به ازای برداشت های جزئی را کاهش می دهد.

 • عزتی گفت:

  سلام
  برای یک واحد مسکونی ۵۰ متری طبقه ی اول که بالای پارکینگ قرار گرفته و در روستا برای ییلاق هست، چه پمپی با چه مشخصاتی پیشنهاد میدهید؟ آشپزخانه در طبقه اول و سرویس بهداشتی در همکف قرار دارند.

 • لاله گفت:

  سلام و خدا قوت…برای یک واحد در طبقه سوم با کنتور اب مشترک چه نوع پمپی پیشنهاد میدید… و اینکه فشار اب طبقات اول و دوم تاثیر داره؟یعنی فشار اب اونها کم نمیشه؟پمپ رو باید کجا تعبیه کرد برای استفاده هر سه واحد؟

  • گیت صنعت گفت:

   سلام ، می توانید از پمپ 1 اسب بشقابی با مخزن ذخیره 700 لیتری به همراه ست کنترل استفاده کنید. محل نصب فضای زیر راه پله یا موتورخانه توصیه می شود. در صورتیکه در طبقه همکف نصب شود فشار هر سه واحد افزایش خواهد داشت. جهت انتخاب پمپ می توانید این مقاله را مطالعه کنید. قیمت پمپ آب برای ساختمان

 • سید مجتبی جدی گفت:

  سلام.ماساکن طبقه سوم از یه اپارتمان ۵ طبقه تک واحدی هستیم.پمپ فعلی مون جتی یک اسب هستش که هم صداش برای همسایه‌های پایین مزاحمت ایجاد کرده و هم منبع تحت فشارش هم منو عاصی کرده و هر دوماه یه بار اون رو شارژ میکنم که هزینه زیادی برام در طول سال ایجاد میکنه.ما در منزل فقط سه شیر اب داریم یکی آشپزخانه یکی حمام و یکی هم سرویس بهداشتی که پمپ فعلی اگه یه شیر آب باز بشه شیر باز بعدی با افت فشار مواجه میشه.پیشنهادتون برای اینکه هم کم صدا باشه و هم مناسب ما با توضیحات فوق باشه چیه؟ ضمنا من خودم مایلم از ست کنترل استفاده کنم آیا شما هم اون رو پیشنهاد میدین؟ متشکرم اگه جوابم رو بدید.