پمپ: 88885633

فن و کمپرسور: 66260346

ساعت کاری 8:00 الی 18:00

پمپ دیافراگمی

صفحه اصلی > پمپ دیافراگمی

مشاوره و فروش پمپ

پمپ دیافراگمی چیست؟

پمپ دیافراگمی یا Air operated diaphragm pump گونه ای از پمپ های جابجایی مثبت می باشد که با نیروی هوای فشرده و حرکت رفت و برگشتی دیافراگم سیال را متراکم می کند. پمپ های پنوماتیک دارای دو دیافراگم یا لاستیک می باشند که در سایزهای بزرگ هر دیافراگم بصورت دوبل می باشد. در این پمپ ها مجموعه دیافراگم شامل دیافراگم اولیه و دیافراگم ثانویه می باشد. نصب پمپ های دیافراگمی بسیار ساده است و با اتصال شیلنگ هوای فشرده پمپ فعال می شود.

با توجه به حرکت رفت و برگشتی دیافراگم در پمپ های دیافراگمی جریان خروجی در این پمپ ها بصورت نوسانی یا پالس می باشد که در مواردی که نیاز به جریان یکنواخت است می توان در خروجی آنها از یک منبع انبساط یا پالسیشن دمپر استفاده کرد. پمپ دیافراگمی بادی فاقد آبند مکانیکی می باشد از این رو هیچ گونه نشتی در این پمپ وجود ندارد. عدم نشتی در پمپ های دیافراگمی پنوماتیک یکی از مزایای آنها می باشد که قابلیت استفاده برای پمپاژ مایعات گران قیمت، سمی یا قابل اشتعال را فراهم می سازد.

پمپ دیافراگمی

در ورودی و خروجی پمپ های دیافراگمی شیر توپی (گلوله) یا Ball valve وجود دارد که در هنگام مکش سیال شیر خروجی مسدود و در هنگام دهش سیال شیر ورودی مسدود می شود. عمل آبندی شیرها توسط سیت یا نشیمنگاه صورت می گیرد. برای کاهش صدا در پمپ های دیافراگمی از فیلتر کاهش صدا در مسیر هوای ورودی استفاده شده است. پمپ دیافراگمی پنوماتیک دارای وزن بسیار کمی می باشد و از آن می توان بصورت پرتابل یا قابل حمل استفاده کرد.

شرکت های سازنده پمپ دیافراگمی

اجزا پمپ دیافراگمی

قطعات پمپ های Air operated diaphragm در شکل زیر بصورت شماتیک نمایش داده شده است.

ِDiaphragm pump compont

 1. شیرهای توپی یا گلوله ها
 2. محفظه تراکم سیال
 3. دیافراگم اولیه (قسمت در تماس با سیال)
 4. دیافراگم ثانویه (قسمت در تماس با هوا)
 5. ورودی پمپ دیافراگمی
 6. خروجی پمپ دیافراگمی
 7. مبدل هوای فشرده

مشخصات فنی پمپ های دیافراگمی

پمپ های دیافراگمی پنوماتیک استاندارد دارای یک ورودی و یک خروجی می باشند که می تواند هر دو خروجی در یک سمت پمپ و یا از قسمت میانی باشد. در این پمپ ها تنها یک سیال را می توان انتقال داد، اما پمپ های دیافراگمی می توانند بصورت سفارشی دارای دو ورودی و دو خروجی باشند که قابلیت پمپاژ همزمان دو سیال را دارند. در این پمپ ها دبی در هر خروجی نصف دبی کل می باشد.

سایز ورودی و خروجی پمپهای دیافراگمی بصورت یکسان است و معمولا پمپهای دیافراگمی در سایز 1/4 و 1/2 که به عنوان پمپ دیافراگمی کوچک می باشد تا سایز 3 اینچ‌ موجود می باشند که متناسب با دبی مورد نیاز انتخاب می شوند. ورودی diaphragm pump ها از قسمت پایینی پمپ و خروجی آن از قسمت بالایی پمپ می باشد. در ویدیو پایین مسیر حرکت ورودی یا مکش سیال و خروجی یا دیسشارژ در پمپ دیافراگمی بادی به صورت انیمیشن نمایش داده شده است.

جنس پمپ های پنوماتیک

بدنه پمپ های پنوماتیک عمدتا در متریال های پلی پروپیلن PP، استنلس استیل SS، آلومینیوم Al و پلی وینیلیدین فلوراید PVDF ساخته می شود. دیافراگم پمپ دیافراگمی در متریال های هایترل Hytrel، وایتون Viton، اتیلن پروپیلن دی ان مونومر EPDM، نئوپرن Neoprene، سنتوپرن Santoorene و تفلون PTFE موجود می باشد که متناسب با نوع و دمای سیال پمپ شونده انتخاب می شود.

در صنایع غذایی می توان از پمپ های دیافراگمی استیل با استاندارد Food grade استفاده کرد. برای جابه جایی انواع حلال ها و مواد نفتی با توجه به تطابق شیمیایی سیال با متریال پمپ می توان از پمپ های استیل یا آلومینیوم استفاده کرد. برای جابجایی انواع اسیدها یا سیالات خورنده و حاوی مواد جامد محلول مثل دوغاب می توان از پمپ های پلیمری با متریال PP یا PVDF استفاده کرد. در جدول زیر تطابق سیالات با متریال پمپ ها نمایش داده شده است.

ادامه این مطلب در لینک زیر بارگذاری شده است.

مزایای استفاده از پمپ های بادی

 • استفاده از نیروی هوای فشرده به عنوان محرک پمپ که امکان استفاده از این پمپ را در محیط هایی با قابلیت اشتعال یا انفجار امکان پذیر می کند.
 • امکان استفاده از پمپ دیافراگمی بادی در حالت های مختلف بیرون از سیال و یا بصورت مستغرق درون سیال
 • این پمپ ها دارای دهش بسیار خوبی می باشند و می توانند تا فشار 8 بار در خروجی پمپ تولید کنند. در diaphragm pump ها نسبت فشار هوای ورودی و فشار خروجی پمپ 1 به 1 می باشد.
 • پمپ های بادی مکش خوبی دارند و قادر هستند سیال را از عمق چند متری بدون نیاز به هواگیری منتقل کنند.
 • این پمپ ها توانایی کارکرد خشک را بدون اینکه اجزای پمپ آسیب ببیند را دارند.
 • با توجه به عدم وجود الکتروموتور در diaphragm pump ها، سیل مکانیکی در این پمپ ها حذف شده و هیچ گونه نشتی ندارند.
 • قابلیت استفاده از پمپ های پنوماتیک برای پمپاژ رنج وسیعی از سیالات همچون مایعات خورنده، مایعات سمی، خطرناک و آتش زا، مایعات حاوی مواد جامد معلق، مایعات مورد استفاده در صنایع نوشیدنی و غذایی و مایعات رقیق یا مایعات با غلظت بالا تا 20000 سانتی پوایز

نصب و راه اندازی پمپ دیافراگمی بادی

برای نصب پمپ های دیافراگمی باید به نوع کانکشن ورودی و خروجی پمپ دقت شود که در نوع های فلنجی ، NPT یا همان رزوه ای موجود می باشند. برخی از پمپ های دیافراگمی از نوع ضد آب می باشند و قابلیت نصب درون مخزن بصورت مستغرق را دارند. همچنین پمپ های بادی متناسب با سایز و برند شرکت سازنده مکش بسیار خوبی دارند که می توان آنها را در سطحی هم راستا یا بالاتر از سطح سیال نصب کرد.

پمپ های پنوماتیک مثل پمپ های سانتریفیوژ نیاز به هواگیری ندارند و قادر هستند سیال را از عمق چند متری بدون هواگیری مکش کنند. با توجه به این ویژگی منحصر به فرد این پمپ ها، امکان استفاده از آن ها را به عنوان پمپ تخلیه بشکه نیز فراهم می کند. diaphragm pump ها فاقد الکتروموتور می باشند بنابراین می توان آنها را درون باکس یا مکان هایی که تهویه مناسبی ندارند نصب کرد. در تصویر زیر یک نمونه نصب پمپ دیافراگمی بادی را مشاهده می کنید.

راهنمای نصب پمپ دیافراگمی

تعمیر و نگهداری پمپ دیافراگمی پنوماتیک

پمپ های بادی با توجه به دسترسی آسان به قطعات مصرفی دارای تعمیر و نگهداری آسانی می باشند. تمامی قطعات مصرفی از جمله کیت سیال شامل دیافراگم یا لاستیک، شیر توپی یا گلوله ها، سیت یا نشینگاه، اورینگ ها و واشرها و یا کیت هوا توسط شرکت گیت صنعت قابل تامین می باشد. همچنین شما عزیزان برای مشاوره، خرید و دریافت کاتالوگ و مشخصات فنی پمپ های دیافراگمی می توانید با کارشناسان ما در واحد فنی و فروش در ارتباط باشید.

منابع: arozone

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.