پمپ: 88885633

فن و کمپرسور: 66260346

ساعت کاری 8:00 الی 18:00

فن سانتریفیوژ ( هواکش سانتریفیوژ )

صفحه اصلی > فن سانتریفیوژ ( هواکش سانتریفیوژ )
بنر مشخصات تماس رجبی

معرفی فن سانتریفیوژ  و نکات مهم در مورد قیمت فن سانتریفیوژ

هواکش یا فن سانتریفیوژ یا فن یوتیلیتی که در زبان فارسی به اسم فن گریز از مرکز نیز شناخته می شود. به طور کلی هواکش سانتریفیوژ در سیستم های دارای کانال کشی که فشار استاتیک بالایی دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

مکانیزم کاری فن گریز از مرکز مکنده بر اساس نیروی گریز از مرکز و به حرکت در آوردن جریان هوا در جهت عمود بر محور فن است. در این مقاله علاوه بر معرفی مدل های مختلف هواکش گریز از مرکز به نکاتی در مورد قیمت فن سانتریفیوژ صنعتی نیز پرداخته شده است.

یک از مدل های متداول هواکش های سانتریفیوژ، مدل حلزونی یک طرفه آن می باشد که عموما در اماکن صنعتی و تجاری برای تامین هوای پاک استفاده می شود.

فن سانتریفیوژ در مکان هایی مانند کارگاه ها و کارخانجات صنعتی، برج های مسکونی، مراکز اداری و تجاری و کاربرد هایی از این قبیل  بیشترین مصرف را دارد.

فن یوتیلیتی صنعتی در دو مدل متداول بکوارد و فوروارد تولید می شود و توانایی تولید فشار تا 3500 پاسکال و همچنین در مدل هواکش سانتریفیوژ یک طرفه تا 200 هزار متر مکعب در ساعت توان تخلیه هوا وجود دارد که به نسبت نیاز و نوع کاربرد در طراحی لحاظ می شود.

قیمت فن سانتریفیوژ مکنده بک وارد

تاریخچه

در سال 1556 توسط گرگ پاور اولین اشاره به فن گریز از مرکزدر کتاب متالیکا صورت گرفته است که در توضیح در مورد تهویه معادن عنوان گشته است.

پس از آن تا سال 1815 طرفدارن این نوع فن تعداد کمی داشتند تا اینکه در این سال مارکی د چانین  در بریتانیا مجددا از هواکش سانتریفیوژ حمایت نمود.

ادوین استیونز که از ساکنین نیوجرسی بود در سال 1827 برای خنک کردن دیگ های بخار از فن یوتیلیتی استفاده کرد و در ادامه در سال 1832 جان اریکنتر سوئدی از دمنده سانتریفیوژ به شکل کاملا تخصصی در دمنده کشتی بهره برد.

در سال 1862 یکی از مهمترین تحولات صنعت معدن به دست مهندس فرانسوی تئوفیل گیبال اتفاق افتاد. فن گریز از مرکز گیبال از یک پیچ مارپیچی در اطراف تیغه فن و همچنین یک شاتر منعطف برا کنترل سرعت تشکیل شده بود که به مراتب راندمان بالاتری نسبت مدل های پیشین داشت و به همین دلیل هواکش سانتریفیوژ مکنده طراحی شده در این سال به طور گسترده در تهویه معدنی سراسر بریتانیا مورد استفاده قرار گرفت.

بعد از این، استفاده از فن های سانتریفیوژ سرعت گرفت و چندین شرکت آمریکایی و اروپایی اقدام به طراحی فن گریز از مرکز صنعتی نمودند اما از زمان ساخت اولین نمونه های این نوع فن پر کاربرد تا کنون شکل اصلی آن تغییر خاصی پیدا نکرده است.

انواع هواکش سانتریفیوژ

هواکش سانتریفیوژ بکوارد ایر فویل

هواکش سانتریفیوژ بکوارد منحنی

هواکش سانتریفیوژ بکوارد پروانه تخت

هواکش سانتریفیوژ فوروارد منحنی

هواکش سانتریفیوژ با پروانه نوک شعاعی

هواکش سانتریفیوژ رادیال

نمای برش خورده اگزاست فن یوتیلیتیقطعات هواکش یوتیلیتی یا سانتریفیوژ

قسمت های اصلی فن گریز از مرکز عبارتند از:

 1. بدنه یا هوزینگ فن
 2. ایمپلر یا پروانه
 3. مجاری ورودی و خروجی
 4. محور محرک
 5. مکانیزم حرکت

لازم به ذکر است که ورق استفاده شده در فن و همچنین کیفیت قطعات علاوه بر کیفیت کلی دستگاه در قیمت فن سانتریفیوژ نیز تاثیر بسزایی دارد. برخی از تولید کنندگان برای پایین آوردن هزینه ها کیفیت قطعات تولیدی را به میزان زیادی کاهش می دهند بنابر این در هنگام خرید این تجهیز حتما از کیفیت قطعات اطمینان حاصل فرمایید.

مکانیزم حرکتی در هواکش سانتریفیوژ

درایو یا نوع انتقال قدرت در فن های یوتیلیتی یا گریز از مرکز، میزان سرعت ایمپلر و میزان تغییر سرعت در فن را مشخص میکند. به طور کلی دو مدل انتقال قدرت در فن گریز از مرکز استفاده می شود:

انتقال قدرت مستقیم Direct Drive

 

شفت ایمپلر فن را می توان به صورت مستقیم به الکتروموتور متصل کرد. در هنگام استفاده از روش کوپله مستقیم در فن یوتیلیتی دور فن ثابت می باشد و در صورت نیاز به تغییر دور فن باید از اینورتر استفاده نمود.

برخی از تولید کنندگان هواکش سانتریفیوژ، موتور فن را به شکل روتور و استاتور یکپارچه با خود هواکش می سازند و این نوع هواکش دارای مزایایی می باشد.

هواکش سانتریفیوژ- فن سانتریفیوژ کوپله مستقیم

انتقال قدرت تسمه ای Belt Drive

 

در کاربردهایی که نسبت تغییر دور در انتقال قدرت مد نظر باشد از انتقال قدرت به وسیله تسمه بهره گرفته می شود. در این  روش انتقال به وسیله دو عدد پولی و یک تسمه انجام می پذیرد که با تغییر قطر پولی ها نسبت دور انتقال تغییر پیدا می کند.

فن سانتریفیوژ هواکش سانتریفیوژ تسمه ای

 

از معادله زیر می توان برای تایین دور فن در روش بلت درایو استفاده نمود:

محاسبه درو فن سانتریفیوژRPMfan : دور فن ( دور بر دقیقه)

RPMmotor : دور نامی موتور ( دور بر دقیقه)

D motor : قطر پولی موتور

D fan : قطر پولی فن

 

انتخاب فن سانتریفیوژ

این را میدانیم که عموما در کاربرد هایی که هوارسانی و گردش هوا مورد نیاز است از هواکش یا فن استفاده می شود. برای انتخاب هواکش سانتریفیوژ با ما همراه باشید:

حتما این نکته را در نظر داشته باشید که در کاربرد های با حجم هوای بیشتر و با فشار استاتیکی پایین تر استفاده از فن پره ای یا آکسیال گزینه به مراتب بهتری است و فن گریز از مرکز غالبا برای سیستم هایی که دارای کانال کشی هستند و فشار استاتیک در آنها بالا است مورد استفاده قرار می گیرد.

قبل از انتخاب هواکش سانتریفیوژ  بهتر است به طرح سوالاتی مانند سوالات زیر بپردازید:

 1. آیا در مکان مورد نظر سیستم رطوبت ساز یا کویل حرارتی وجود دارد؟
 2. میزان آلاینده های موجود در هوا چقدر است؟
 3. آیا در سیستم تهویه مرکزی کانال کشی استفاده می شود؟
 4. قرار است تهویه دستگاه تامین گردد یا محیط؟
 5. آیا قصد تهویه کامل هوای یک سالن را دارید؟

سوالات بالا نمونه از مواردی هستند که کارشناسان در هنگام انتخاب فن یوتیلیتی مطرح می کنند برای مثال برای محاسبه ضریب تخلیه در یک مکان مانند ریخته گری حجم مکان مورد نظر را بر حسب متر بدست می آوریم  و بعد برای بدست آمدن مقدار تخلیه هوای مورد نیاز در این فضا، ضریب تخلیه کارگاه ریخته گری را  در حجم آن ضرب می کنیم.

بر اساس تجربه این را می دانیم که در کارگاه هایی با حجم آلایندگی بالا مانند کارگاه ریخته گری باید حجم دود و غبار موجود توسط کانال کشی و یک سیستم موضعی تخلیه گردد و طبیعتا استفاده از فن سانتریفیوژ بهترین گزینه است.

برای مثال محاسبه یک سالن ریخته گری به ابعاد زیر مورد بررسی قرار می گیرد:

طول 100متر

عرض 30 متر

ارتفاع 10 متر

در نتیجه حجم سالن ریخته گری 30000 متر مکعب است.

از طریق جدول ضرایب تخلیه، دفعات تخلیه هوا برای کارگاه ریخته گری 25 بار در ساعت است.

برای انتخاب فن سانتریفیوژ مناسب حجم سالن که معادل 30000 مترمکعب است را در ضریب تخلیه ضرب می کنیم که عدد 750000 متر مکعب در ساعت بدست می آید.

عدد بدست آمده معادل ظرفیت تخلیه اگزاست فن سانتریفیوژ مناسب چنین کارگاهی هست و برای افزایش راندمان میتوان از 5 عدد فن سانتریفیوژ با ظرفیت 150000 متر مکعب در ساعت استفاده نمود.

محل مورد تهویه
هوای لازم برای هر نفر CFM
بر فوت مربع سطح کف CFM
دفعات تعویض هوا در ساعت
آپارتمان معمولی
20
**
2
آپارتمان دولوکس
30
0.33
**
آرایشگاه مردانه
15
**
2
آشپزخانه رستوران
**
4
20-25
آشپزخانه منزل
**
2
10-15
اتاق انتظار عمومی
**
**
4
انبارها
**
**
2-3
بانک
10
**
2
اتاق خصوصی بیمارستان
30
0.33
**
اتاق عمومی بیمارستان
20
**
**
اتاق عمل بیمارستان
50
2
**
اتاق کودکان بیمارستان
15
**
**
اتاق مجروحین بیمارستان
20
**
**
تالارکنفرانس
15
**
5
توالت ( تخلیه هوا)
**
2
4-8
تونل
**
**
6
حمام
**
**
6
دراگ استور
10
**
**
دفتر کار خصوصی
25-30
0.25
3
دفتر کار عمومی
15
0.25
4
راه پله و راه رو
**
0.25
1/2-1
غذا خوری رستوران
15
**
6
زیر زمین رستوران
**
**
8
کافه تریا
12
**
5
سالن زیبایی بانوان
10
**
2
سالن کنفوانسیون
20
**
6
سینما و تئاتر
15
**
5-10
فروشگاه بزرگ
7.5
0.05
2-4
فروشگاه کوچک
10
**
2-4
کارخانجات
10
0.10
1-4
کارگاه ریسندگی
20
**
6
کارگاه ریخته گری
**
**
15-20
کلیسا و مسجد
20-30
**
8
گاراژ
**
1
**
لابراتور
20
**
5
مدرسه
15
**
**
موتورخانه تاسیسات
**
**
4
هتل ها
30
0.33
**
مکان عمومی بدون دود سیگار
7.5
**
**
مکان عمومی با مقداری دود سیگار
10--15
**
**
مکان عمومی با مقدار زیاد دود سیگار
15-30
**
**
مکان عمومی با مقدار بسیار زیاد دود سیگار
50
**
**

چند نکته در انتخاب هواکش سانتریفیوژ:

 • در کاربرد های متعارف، عامل تاثیر گذار و مهم در عملکرد و راندنمان فن ها، بالانس دینامیکی و استاتیکی فن ها و همچنین نصب دقیق پره های در فن های آکسیال و گریز از مرکز می باشد.
 • به دلیل کارکرد بی صدا در فشار های بالا، استفاده از فن سانتریفیوژ در سیستم های تهویه مطبوع جهت ایجاد شرایط مطلوب محیطی برای نفرات بسیار متداول است.
 • حداکثر راندمان فن سانتریفیوژ فوروارد Forward در تولید ظرفیت هوای پایین و فشار استاتیکی بالا می باشد و این مدل از فن های سانتریفیوژ در سیستم های گرمایشی ، تهویه مطبوع خانگی و کوره های هوای گرم با راندمانی تقریب به 65% مورد استفاده قرار می گیرد.
 • راندمان کلی در فن سانتریفیوژ بکوارد Backward حدود 80% است که این عامل موجب کاربرد گسترده تر این مدل از فن ها شده است.
 • کابرد های اگزاست فن سانتریفیوژ بکوارد عموما در تهویه مطبوع خانگی و تجاری، گرمایش، اگزاست فن های صنعتی و ونتیلاسیون می باشد و همچینین در مکان هایی که بحث خوردگی شیمیایی و مکانیکی مطرح باشد توجیح فنی و اقتصادی دارد.

اگزاست فن حلزونی کوپله مستقیمدو عامل مهم در مکانیزم عملکردی فن های سانتریفیوژ:

علت اصلی وجود فشار استاتیکی بالا و ظرفیت هوادهی پایین در  هواکش های گریز از مرکز، منحرف شدن 90 درجه ای  هوا در هنگام ورد به چشمی هواکش و خروج از آن می باشد.

در این مدل فن، مکانیزم اصلی بر اساس نیروی گریز از مرکز می باشد و بر همین اساس به نام فن سانتریفیوژ نامگذاری شده اند.

چند نکته در اجرای سیستم های جابجایی هوا توسط فن سانتریفیوژ

میزان رطوبت محل قرارگیری اگزاست فن

ارتفاع محیط از سطح دریا

دمای محیطی

میزان آلودگی هوا از ذرات و گازهای اسیدی و قلیایی

تایم کارکرد فن

نوع الکتروموتور استفاده شده در فن یوتیلیتی ( ضد انفجار یا معمولی بودن)

برای انتخاب هرچه صحیح تر فن سانتریفیوژ با کارشناسان فنی گیت صنعت تماس بگیرید

 

ویژگی های فن های سانتریفیوژ گیت صنعت

تمامی فن های سانتریفیوژ طراحی شده توسط تیم مهندسی گیت صنعت محدوده کاربرد بسیار وسیعی از قبیل کاربرد های هوارسانی تا کاربردهای حساس تری مانند انتقال مواد پودری را دارا می باشند.

نوع انتقال قدرت در فن های سانتریفیوژ گیت صنعت از Direct Drive  و یا Belt Drive می باشد.

الکتروموتور نصب شده بر روی محصولات گیت صنعت به صورت پیش فرض الکتروژن یا موتوژن تبریز می باشد و در صورت سفارش مشتری استفاده از الکتروموتور های اروپایی در دورهای مختلف نیز امکان پذیر است.

فن های سانتریفیوژ گیت صنعت دارای شاسی دقیق مهندسی و مجهز به لرزه گیر هستند.

جهت بالارفتن راندمان در هواکش های گریز از مرکز بکوارد، این فن در دو مدل Single Inlet و Double Inlet ساخته می شود که در کاربردهای مختلف علاوه بر راندمان متناسب، قیمت فن سانتریفیوژ نیز مقرون به صرفه تر شده است.

تولید کننده هواکش سانتریفیوژ بزرگ و فن سانتریفیوژ کوچک

قیمت هواکش سانتریفیوژ

قیمت تجهیزات انتقال هوا الخصوص فن های سانتریفیوژ کاملا به متریال و لوازم مصرفی در ساخت این فن ها بستگی دارد. تیم طراحی و ساخت گیت صنعت با استفاده از با کیفیت ترین قطعات و همچنین طراحی کاملا بهینه بیشترین کیفیت را با پایین ترین قیمت فن سانتریفیوژ در اختیار مشتریان قرار می دهد.

کاتالوگ هواکش سانتریفیوژ

 

بنر مشخصات تماس رجبی

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.


3 نظر درباره “فن سانتریفیوژ ( هواکش سانتریفیوژ )

 • نامور گفت:

  با سلام
  ما یک عدد هود صنعتی داریم و به یک عدد هواکش سانترفیوژ با دبی 5000cfm با فشار ۳۰۰ پاسکال احتیاج داریم
  میخواستم بدونم معیار برای انتخاب هواکش سانتریفیوژ چه چیزی هست؟
  اگر لیست قیمت هواکش سانتریفیوژ هم دارین برای بنده بفرستین ممنون

  • گیت صنعت گفت:

   سلام، قبل از انتخاب هواکش سانتریفیوژ لازم است که ابعاد داخلی فضای مورد نظر رو بدست بیاورید و طبق جدولی که تو این صفحه قرار داده شده، نسبت به کاربردی که دارین تعداد دفعات تعویض هوا رو مشخص کنید. بعد از این کار بنابر ابعاد دریچه و طول کانال، افت فشار محاسبه می شه و بعد از اون از روی نموداری که توی کاتالوگ هواکش سانتریفیوژ وجود دارد سایز هواکش رو انتخاب می کنیم.
   برای استعلام از آخرین قیمت فن و هواکش لطفا با کارشناسان بخش فروش مجموعه گیت صنعت تماس بگیرید. با تشکر

 • رضایی گفت:

  باسلام
  با سپاس از آرین مطالب مفیدتان
  ما یک عدد فن مکنده غبارگیر داریم یه ظرفیت 240000مترمکعب بر ساعت می‌خوام بررسی کنم موتوری که روش هست درست انتخاب شده یا خیر چطور میشه توان مکانیکی فن رو حساب کرد و دید توان الکتریکی موتور متناسب با فن هست یا خیر؟ اگر فرمولی برای محاسبه داره لطف کنید بفرمایید ممنون میشم.