پمپ تزریق کلر

معمولا از کلر به منظورر گند زدایی و ضد عفونی کردن در سیستم های تصفیه آب آشامیدنی، استخر های شنا، چاه، مخازن ذخیره آب، برج های خنک کننده و تصفیه پساب و فاضلاب استفاده می شود. تزریق کلر می تواند به روش های متفاوتی انجام شود که هر یک دارای مزایا و معایب خاص خود می باشند. انواع سیستم های کلر زنی آب عبارتند از: کلرزن مایع، کلرزن گازی و کلرزن جامد (پودری) که متداول ترین آنها کلرزن مایع می باشد که توسط پمپ تزریق کلر (دوزینگ پمپ کلرزنی) انجام می شود.

دوزینگ پمپ کلرزنی

پمپ تزریق کلر یا همان دوزینگ پمپ کلرزنی دستگاهی است که برای تزریق کلر مایع با تنظیم دستی یا اتوماتیک استفاده می شود. پمپ تزریق کلر مایع از خانواده پمپ های جابجایی مثبت می باشد و معمولا از نوع پمپ پریستالتیک یا پمپ دیافراگمی با محرک سلونوئیدی و موتوری است. دوزینگ پمپ پریستالتیک یا پمپ شلنگی کلر معمولا دارای فشار و دب های کم است. دامنه فشار در دوزینگ پمپ های پریستالتیک بین 1 تا حداکثر 4 بار می باشد. دوزینگ پمپ های دیافراگمی کلر تا فشار 20 بار هم می توانند در خط رانش ایجاد کنند. جنس دیافراگم در این پمپ ها معمولا از سنتوپرن یا تفلون (PTFE) می باشد که دارای مقاومت خوبی در مقابل خورندگی کلر هستند. قسمت هد پمپ های تزریق کلر بهتر است از جنس PVC یا PVDF انتخاب شود تا دستگاه کلرزنی دوزینگ پمپ دارای طول عمر بیشتری باشد. در شکل زیر یک نمونه پمپ پریستالتیک کلر از نوع دیجیتال با قابلیت نمایش pH و ریداکس (ORP) را مشاهده می کنید.
پمپ تزریق کلر

راهنمای انتخاب پمپ تزریق کلر

هر دوزینگ پمپ کلرزن دارای دو مشخصه فشار کاری و دبی می باشد که توصیه می شود با توجه به تلفات خط رانش و شیر تزریق، فشار کاری تا 10 درصد بالاتر از فشار نقطه تزریق در نظر گرفته شود. معمولا فشار کاری بر حسب بار و دبی بر حسب لیتر در ساعت رو پلاک پمپ تزریق کلر درج می شود. کنترل دبی در پمپ کلرزن می تواند به صورت دستی توسط ولوم یا دیجیتال توسط کلید باشد که دقت آن با توجه به مدل متفاوت است. میزان تزریق کلر با توجه به کاربری و حساسیت آن متفاوت است و باید مطابق با استاندارد توصیه شده تنظیم شود.

قیمت پمپ تزریق کلر

قیمت پمپ کلرزن معمولا متناسب با برند، مشخصات فنی بین 1.5 تا 10 میلیون تومان است. این مشخصات شامل فشار و دبی پمپ، جنس هد پمپ و نوع موتوری یا سلونوئیدی و … است. علاوه بر مشاوره رایگان، انتخاب و فروش پمپ کلرزن نیز از خدمات شرکت گیت صنعت می باشد.

مقدار مجاز کلر در آب

کلر به منظور ضدعفونی کردن و گندزدایی به آب اضافه می شود. با افزودن کلر به آب بلافاصله کلر با مواد آلی و باکتری های موجود در آب واکنش می دهد و باعث اکسایش و نابودی آنها می شود. اما تزریق بیش از اندازه همین ماده ضدعفونی کننده به آب آشامیدنی یا استخر ممکن است باعث به خطر افتادن سلامتی افراد شود. مقدار مجاز افزودن کلر به آب توسط روش های مختلف قابل اندازه گیری است.

  • روش اول تست DPD (Diethyl Paraphenylene Diamine) می باشد که با اندازه گیری میزان کلر آزاد باقیمانده در آب بوسیله کیت های استاندارد انجام می شود. قرص های DPD باعث ایجاد رنگ قرمز در نمونه می شوند تا مقدار کلر آزاد روی کیت مشخص شود. مقدار کلر آزاد قابل تشخیص در این روش در کیت های ساده بین 0 الی 3.5 میلی گرم در لیتر (ppm) و در کیت های دیجیتال بین 0 الی 4 میلی گرم در لیتر (ppm) می باشد. میزان کلر آزاد باقیمانده در آب آشامیدنی باید بین 2 الی 0.5 میلی گرم در لیتر (ppm) باشد و اگر کمتر از این محدوده باشد گندزدایی آب بصورت کامل انجام نمی شود و اگر بیش از آن باشد ممکن است سلامتی افراد را به خطر بیاندازد. مقدار کلر آزاد باقیمانده در آب توسط کیت های دیجیتال نیز قابل اندازه گیری است که از دقت بالاتری برخوردار است.

کیت دیجیتال تست کلر آب

  • روش دوم اندازه گیری ریداکس Redox یا ORP می باشد. ریداکس به معنای پتانسیل کاهش اکسایش است و تعیین آن در مواردی که از کلر مایع به عنوان ضدعفونی کننده استفاده می کنند نقش بسیار مهمی دارد. اندازه گیری ریداکس در ضدعفونی کردن آب آشامیدنی، آب استخر، آب برج های خنک کننده و تصفیه فاضلاب و … کاربرد دارد. مقدار ORP توسط پروب ها، سنسورها یا الکترودهای مخصوص تعیین می شود. واحد اندازه گیری ریداکس میلی ولت millivolts می باشد، هرچه میزان ORP بیشتر باشد مدت زمان حذف باکتری ها کمتر می شود. حداقل مقدار ریداکس Ridox برای ضدعفونی مناسب آب 650 mV است.

به این نکته توجه داشته باشید که اضافه کردن کلر مایع به آب بر خلاف کلر گازی، ماهیت آب را قلیایی می کند و به اصطلاح pH آب را افزایش می دهد. متناسب با نوع استفاده از آب یک محدوده pH استاندارد تعریف شده است که در صورت افزایش عدد pH آب می توان آن را توسط اسیدهایی همچون اسید سیتریک (Citric acid) ، اسید موریاتیک (Muriatic acid) یا همان هیدروکلریک اسید (Hydrochloric acid) کاهش داد. استفاده از اسیدهای صنعتی مثل اسید کلریدریک در آب استخر یا آب آشامیدنی ممنوع می باشد. برای آب استخر و آب آشامیدنی مقدار pH ایده ال 7.4 می باشد.

انواع پمپ تزریق کلر

  • پمپ تزریق کلر آب آشامیدنی
  • پمپ تزریق کلر استخر
  • پمپ تزریق کلر فاضلاب
  • پمپ تزریق کلر برج های خنک کننده
  • پمپ تزریق کلر صنایع غذایی، دارویی، شیمیایی، کاغذ سازی، نساجی و…

در شکل زیر یک نمونه از کاربردهای دوزینگ پمپ کلر و اسید در موتورخانه استخر را مشاهده می کنید.

روش نصب پمپ کلرزن

در خرید دستگاه کلرزن مایع به این نکته توجه داشته باشید که هر پمپ تزریق کلر به همراه لوازم جانبی (کیت نصب و راه اندازی) شامل شلنگ های مربوطه از جنس PVC یا PE، صافی مکش، شیر تزریق و براکت های نصب ارائه می شود. دوزینگ پمپ کلرزن می تواند بصورت ایستاده روی پایه و یا دیواری توسط براکت مخصوص نصب شود.