پمپ: 88885633

فن و کمپرسور: 66260346

ساعت کاری 8:00 الی 18:00

فن محوری ( فن آکسیال)

صفحه اصلی > فن محوری ( فن آکسیال)
بنر مشخصات تماس رجبی

فن محوری ( فن آکسیال)

معرفی فن آکسیال

این روز ها در برخی از بخش های سیستم تهویه خانگی، سیستم های سرمایشی و تهویه بخش های صنعتی وجود دستگاهی که بتواند هوارا به نسبت مورد نیاز جابجا کند اهمیت بالایی پیدا کرده است. در کاربرد هایی که در آنها دبی هوای بالا و فشار استاتیک پایین مطرح باشد استفاده از فن آکسیال یا فن محوری متداول است.

تاریخچه هواکش آکسیال

شکل ظاهری فن آکسیال که به هواکش محوری نیز شناخته می شود، برگرفته از پره های آسیاب های بادی قرون وسطایی است. در دهه هشتاد میلادی اولین نمونه از فن های آکسیال الکتریکی به بازار ارائه شد.

علت اینکه به این نوع فن، هواکش آکسیال گفته می شود، جهت انتقال هوا در آن می باشد. با به گردش در آمدن پره های موجود بر روی محور فن، هوا در راستای محور به حرکت در می آید و از یک سمت پره ها به سمت دیگر هدایت می شود. در زبان لاتین نیز از واژه آکسیال Axial  که معنی آن محوری است برای نام گذاری این مدل هواکش پرکاربرد استفاده شده است.

انواع هواکش آکسیال یا محوری

فن محوری axial fan در کاربردهایی با دبی بالا و فشار کم مورد استفاده قرار میگیرد همچنین بازدهی این مدل فن ها در شرایط دمنده و اگزاست فن  از 70% تا 90 % است. فن محوی یا فن آکسیال در  سه دسته اصلی در بازار موجود می باشد:

فن محوری پروانه ای یا ملخی Axail Propeller fan

ساده ترین و متداول ترین نوع فن در جهان، فن محوری یا پروانه ای است و این مدل فن از چندین پره هم اندازه، یک عدد الکتروموتور و قاب تشکیل شده است. بسته به نوع کاربر فن های آکسیال جنس پره پلاستیک یا فلزی می باشد و از نظر اتصال محور با الکتروموتور در سایز های کوچک از نوع کوپله مستقیم و در سایز های بزرگ و کاربرد های سنگین تر از نوع تسمه ای است.

فن پروانه ای در بین فن های آکسیال کمترین فشار استاتیک را دارا می باشد به گونه ای که درسیستم هایی که فشار آنها از 125 پاسکال بیشتر باشد به هیچ وجه توصیه نمی گردد و عموما برای کاربرد های ساده که کانال کشی ندارند گزینه مناسبی می باشد.

فن محوری لوله ای یا  هواکش کانالی Tube Axial fan

هواکش آکسیال کانالی نوع دیگری از این دسته هواکش می باشد که از نظر ساختمان کارکرد همان فن محوری پروانه ای است و تنها تفاوت آن شکل قاب آن است که به فرم لوله ساخته می شود. فن کانالی دارای 4 الی 8 عدد پره تخت یا انحنا دار می باشد و برای افزایش کارایی در این فن ها، فاصله بین پره ها و بدنه استوانه ای شکل را در کمترین حالت ممکن در نظر می گیرند.

در انتقال قدرت هواکش کانالی از دومدل تسمه ای و اتصال مستقیم استفاده می شود و در کاربرد هایی مانند تخلیه دود، اتاق های رنگ کاری و کاربرد های دارای رطوبت، برای جلوگیری از آسیب رسیدن به الکتروموتور از تسمه و پولی برای انتقال نیرو استفاده می شود.

فن محوری پره ای Vane Axial fan

فن های وین اکسیال به عنوان نمونه پیشرفته تر فن های تیوب آکسیال یا کانالی شناخته می شوند که جهت افزایش راندمان در این فن ها پره هایی در بدنه برای هدایت هوا تعبیه می شود و همچنین معمولا فن آکسیال پره ای از تعداد پره بیشتری بهره می برد.

همانظور که می دانید ضعف بزرگ فن محوری عدم کارکرد صحیح آنها در فشاراستاتیک بالا می باشد و در فن  وین آکسیال، پره های هدایت کننده با مستقیم نمودن مسیر هوا بازدهی را با مراتب افزایش داده و توانایی کارکرد در فشارهای بالاتر را بهبود زیادی می بخشند. هواکش وین آکسیال پر بازده ترین نوع فن محوری می باشد و در کاربرد هایی که محدودیت فضا در میان باشد، به عنوان فن سانتریفیوژ استفاده می گردد.

سطح صدا در هواکش پره ای از دو مدل دیگر بیشتر است و یکی از کاربرد های متداول این نوع فن در تونل های بین شهری می باشد.

مزایای فن محوری یا فن آکسیال

 • قیمت مقرون به صرفه
 • وزن کمتر
 • احتیاج به فضای کمتر
 • ظرفیت بالای جابجایی هوا
 • نصب آسان

معایب فن محوری یا فن آکسیال

عدم کاربرد در مکان هایی که فشار استاتیکی بالایی دارند

ضعف در مقابل تغییرات جریان هوا

سطح صدای بالا در هواکش های تونلی و پره ای

احتیاج به الکتروموتور دور بالا

عوامل مهم در انتخاب فن محوری

در هنگام انتخاب هواکش آکسیال لازم است به مواردی دقت نمود که در اینجا عنوان می شود:

 • مکنده یا دمنده بودن فن
 • میزان فشار استاتیکی
 • ابعاد فضای مورد نظر
 • کابرد (تهویه، سرمایش، تخلیه دود و…)
 • حساسیت در برابر سطح صدا
 • دور فن
 • ابعاد فن
 • دمای هوا
 • تعداد نفرات و ماشین آلات

 

ویژگی های فن های آکسیال گیت صنعت

در دو مدل کوپله مستقیم و تسمه ای

محدوده کاربرد وسیعی شامل تهویه مطبوع، تهویه صنعتی، سیستم های تبرید، تونل های باد و …

تنوع وسیع از نظر ابعاد، سطح صدا، میزان هوای عبوری و …

تولید راندمان بالا و نویز کم

استفاده از قطعات با کیفیت داخلی و اروپایی

قیمت فن محوری یا فن آکسیال

عوامل بسیار زیادی در تعیین قیمت هواکش آکسیال وجود دارد که اصلی ترین آنها عبارتند از، انتخاب فن متناسب با کاربرد، قطعات و متریال استفاده شده در فن و نوع انتقال قدرت آن. گیت صنعت به عنوان یکی از بزرگترین تامین کنندگان فن صنعتی در کشور، دارنده نمایندگی فن آکسیال در برند های داخلی و اروپایی می باشد و همچینین توانایی ساخت انواع فن طبق نیاز مشتریان عزیز با کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه را دارا می باشد.

کاتالوگ فن آکسیال

بنر مشخصات تماس رجبی

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.