پمپ: 88885633

فن و کمپرسور: 66260346

ساعت کاری 8:00 الی 18:00

درایر Dryer

صفحه اصلی > درایر Dryer
بنر مشخصات تماس رجبی

درایر کمپرسور یا خشک کن هوای فشرده Dryer

بسته به شرایط محیطی، همیشه مقادیری رطوبت در هوای محیط وجود دارد. در هنگام فشرده سازی هوا به علت عدم تراکم پذیری سیال، رطوبت در مخزن هوای فشرده تا 8 الی 10 برابر محیط افزایش پیدا می کند و این رطوبت که دیگر به شکل قطرات آب در آمده است و با روغن ترکیب گشته می تواند تاثیرات بسیار مخربی در دستگاه های مصرف کننده هوای فشرده داشته باشد، از این رو حذف رطوبت از هوای فشرده یکی از مهم ترین فرآیند ها در سیستم کمپرسور هوا می باشد و استفاده از درایر کمپرسور یا درایر خشک کن هوای فشرده راه کاری موثر در جداسازی رطوبت از هوا می باشد.

قسمتی از رطوبت موجود در هوای فشرده به شکل قطرات درآمده و در قسمت زیرین مخزن جمع می گردد که از طریق شیر دستی یا اتودرین زیر مخزن تخلیه می شود. به دلیل بالا بودن دمای هوا قسمتی از رطوبت در هوای فشرده باقی می ماند و در صورت استفاده از تله آبگیر بعد از مخزن می توان تا 30 درصد رطوبت که به شکل ذرات آب در می آیند از سیستم حذف نمود.

رطوبت به جا مانده در سیستم هوای فشرده می تواند به  ابزارها، شیرآلات و ماشین آلات مصرف کننده هوای فشرده آسیب جدی وارد کند. با این توضیحات اهمیت کندانس و حذف رطوبت از هوای فشرده کاملا مشهود می گردد و برای حذف رطوبت از هوا استفاده از درایر کمپرسور یا خشک کن هوای فشرده راهکاری مطمعنی است.

درایر کمپرسور یا خشک کن هوای فشرده چیست؟

درایر کمپرسور، Air Dryer

درایر کمپرسور Dryer Airیا خشک کن هوای فشرده دستگاهی است برای حذف بخار و رطوبت از هوای فشرده تولید شده توسط کمپرسور. در هنگام تولید هوای فشرده بخارات  خروجی از کمپرسور می تواند باعث مشکلات متعددی گردد که در قسمت بعدی تعدادی از آنها ذکر شده است و استفاده از درایر خشک کن تا حدود زیادی این مشکلات را حل می کند.

فرآیند خشک کردن هوا در درایر کمپرسور کاملا به شرایط محیط و حساسیت ماشین آلات وابسته است. خشک کن های صنعتی از نظر چیدمان پس از کمپرسور قرار میگیرند و در چندین روش عمل حذف رطوبت از هوای فشرده را انجام می دهند و از نظر جایگذاری پس از مخزن کمپرسور و تله آبگیر قرار می گیرند.

جدا سازی بخارات آب از هوای فشرده به این شکل است که پس از فشرده سازی هوا و حذف ذرات درشت آب از آن، هوا وارد خشک کن هوا شده و سپس از طریق روش کم کردن دما و یا استفاده از مواد جاذب رطوبت آن حذف می گردد. برای سهولت در انجام کار و بالا رفتن راندمان در هنگام خشک کردن هوا،  استفاده از میکروفیلتر و تله آبگیر به شکل صحیح در خط انتقال هوای فشرده توصیه می گردد.

مشکلاتی که وجود رطوبت در خطوط هوای فشرده به وجود می آورد

  • یخ زدن خطوط انتقال هوای فشرده در فصول سرد
  • از کار انداختن عملگرهای پنوماتیکی
  • فاسد شدن موادی غذایی حساس به رطوبت
  • کم شدن کیفیت در هنگام رنگ کاری توسط پیسوله
  • خرابی قطعات حساس در صنایع دارویی و غذایی
  • زنگ زدن قطعات
  • گرفتگی نازل ها

نقطه شبنم یا Dew Point  چیست؟

دانستن این سوال که نقطه شبنم یا Dew Point به چه معنی است؟ در هنگام انتخاب خشک کن هوا می تواند تا حدودی به درک بهتر شرایط کمک کند. نقطه شبنم به دمایی می گویند که در صورت پایین آمدن دما تا آن نقطه بخار موجود در هوا اشباع می گردد. به عبارتی در دمای پایین تر از نقطه شبنم Dew Point، بخار موجود در هوای فشرده رفته رفته کندانس می شود و این عمل تا هنگام رسیدن به شرایط تعادل ادامه پیدا می کند.

لازم به ذکر است که دمای محیط عموما از نقطه شبنم بالاتر می باشد و کاملا به میزان رطوبت در هوا بستگی دارد. در صورت کاهش دمای هوا تا نقطه انجماد به جای ایجاد شبنم برفک تشکیل شده و در هنگام ایجاد برفک به آن دما نقطه برفک گفته می شود.

انواع درایر Dryer Air

درایر کمپرسور از نظر جذب رطوبت به سه دسته اصلی تقسیم بندی می شوند:

درایر تبریدی

پرکاربردترین نوع خشک کن هوا در سیستم های هوای فشرده این مدل درایر کمپرسور است و  به آن درایر یخچالی نیز گفته می شود و می توان از آن در 90 درصد کاربرد ها استفاده نمود. همانطور که از اسم این نوع درایر خشک کن پیداست، عمل جداسازی رطوبت را توسط سردسازی هوا و رساندن دمای هوا به نقطه شبنم استاندارد انجام می دهد.

سیستم کاری این نوع خشک کن هوای فشرد به دلیل عدم نیاز به فیلتر های غبار گیر یا Dust Filter فضای کمتری را اشغال می کند و تعمیر و نگهداری در این رطوبت گیر ها نیز به نسبت دیگر مدل ها ساده تر و کم هزینه تر است.

درایر جذبی

خشک کنند ه های جذبی مدل دیگری از درایر ها می باشد که مصرف بالایی در صنعت دارد. جذب رطوبت در درایر جذبی از طریق مواد جاذب رطوبت انجام می پذیرد. خشک کن جذبی یا Desiccant Dryer شامل دو برج حاوی مواد جاذب رطوبت است که از طریق چندین شیر برقی، PLC و تابلو برق کنترل می شود.

در دو برج درایر جذبی مواد جاذب رطوبت وجود دارد، این مواد دارای خلل و فرج بر روی سطح خود می باشد که باعث می شود رطوبت موجود در هوای گذری درون این حفره ها به دام بیفتد و از هوای فشرده جدا سازی شود. علت وجود دو برج در درایر جذبی سیکل ریکاوری یا احیا در این درایر کمپرسور می باشد به نحوی که پس از اشباع مواد جاذب رطوبت در برج فعال، مسیر ورد و خروج هوا به برج بعدی انتقال پیدا کرده و برج قبلی وارد مرحله احیاء و خشک سازی می شود.

درایر کمپرسور ممبرانی

در درایر ممبرانی عمل خشک کردن توسط سیستم غشایی انجام می پذیرد. در درایر ممبرانی تعداد لوله پلیمری نفوذ پذیر تعبیه شده که در مسیر عبور هوای فشرده امتداد یافته اند و رطوبت را جذب و از طریق مجرای میانی خود به بیرون از سیستم انتقال می دهند. عموما از 25 درصد هوای فشرده خشک شده جهت احیاء و خروج رطوبت استفاده می شود. ممبران این خشک کن هوا از نوع کارت ریجی می باشد و بنا به نوع استفاده در فواصل 6 ماه و 12 ماه تعویض می شود.

لازم به ذکر است که در خشک کن هوا ممبرانی به دلیل عدم وجود قطعات متحرک، نیاز به تعمیر و نگهداری خاصی نداشته و فضای کمتری را اشغال می کند.

برند های معتبر تولید کننده درایر یا خشک کن هوا

میکروپور ترکیه MIKROPOR

وایز ایر  Wiseair

دومنیک هانتر Domnick Hunter

اطلس کوپکو ATLAS COPCO

آرنیکا ترکیه ARNIKA

هیتما Hitema

کایزر Kaeser

برند های ایرانی

کاربرد های درایر کمپرسور یا خشک کن هوای فشرده

صنایع غذایی

صنایع دارویی

ماشین آلات آزمایشگاهی حساس به رطوبت

عمل گرهای پنوماتیکی دقیق

دستگا ه های سورتینگ

صنعت سیمان

تصفیه آب صنعتی

تعمیر درایر کمپرسور

خشک کنند ه های هوای فشرده Dryer Air به نسبت نوع و موارد کاربرد پس از مدتی به بازرسی، نگهداری و تعویض قطعات و مواد مصرفی نیازمند هستند. کمپانی گیت صنعت تامین کننده دست اول قطعات درایر های تبریدی و جذبی از جمله کمپرسور، میکروفیلتر، مواد جاذب رطوبت و… از کمپانی های مطرح با قیمت کاملا مناسب، آماده ارائه خدمت به مشتریان محترم می باشد.

مزایای استفاده از درایر کمپرسور

از جمله مزایای استفاده از رطوبت گیر های جذبی و تبریدی در سیستم های هوای فشرده می توان به ، افزایش کیفیت هوا، طول عمر ماشین آلات مصرف کننده هوای فشرده، سهولت در کار دستگاه ها، جلوگیری از یخ زدگی، جلوگیری از زنگ زدگی، جلو گیری از رسوب گرفتن و همچنین افزایش ایمنی بهداشتی در ماشین آلات اشاره نمود.

بنر مشخصات تماس رجبی

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.


1 نظر درباره “درایر Dryer

  • منصور پرتوی گفت:

    ضمن قدرانی از ارائه اطلاعات فنی ، مطالب روان و قابل درک بود خوب بود ک نمونه هایی از مواد جاذب رطوبت نامرده میشد در بهرحال بسیار خوب بود سپاس