پمپ: 88885633

فن و کمپرسور: 66260346

ساعت کاری 8:00 الی 18:00

روغن کمپرسور هوا

صفحه اصلی > روغن کمپرسور هوا
بنر مشخصات تماس رجبی

روغن کمپرسور هوا

انتخاب روغن برای کمپرسور

استفاده از روغن مناسب در کمپرسور هوای فشرده یکی از عوامل مهم در طول عمر کمپرسور می باشد. روغن کمپرسور باد پیستونی و روغن کمپرسور هوا اسکرو در مدل های مختلفی تولید می شود و انتخاب آن متناسب با قیمت روغن کمپرسور  مناسب برای کاربرد های مختلف یکی از دغدغه های مجموعه های صنعتی می باشد. در این قسمت به نکات مهم در انتخاب روغن کمپرسور هوا اسکرو پرداخته شده است.

در صنعت روغن هایی مخصوص جهت استفاده در کمپرسور وجود دارد اما تصمیم گیری بین روغن های استاندارد و مصنوعی یا سنتتیک، وزن های مختلف و برند های سازنده روغن این موضوع رو گیج کننده کرده است.

تیم مهندسی گیت صنعت با صرف ساعت ها تحقیق و سالها تجربه در مورد مدل های مختلف روغن کمپرسور هوا، نکاتی ارزش مندی را در این مقاله گنجانیده است تا پاسخ این سوال را که چه مدل روغنی مناسب کمپرسور هوا است؟ را به همراه نکاتی در مورد قیمت روغن کمپرسور به مشتریان عزیز ارائه دهد.

روغن کمپرسور هوا اسکرو، روغن کمپرسور باد پیستونی

چه نوع روغنی مناسب کمپرسور هوای شما است؟

روغن مناسب کمپرسور پیشنهاد شده از سمت شرکت های سازنده کمپرسور معمولا دارای غلظت و ویسکوزیته مناسبی است و می توانید قبل از تعویض روغن کمپرسور هوا اسکرو یا روغن کمپرسور باد  پیستونی  با مشورت با کمپانی سازنده کمپرسور از روغن های  ترکیبی استاندارد یا مصنوعی استفاده کنید.

 

تفاوت کمپرسور روغنی و کمپرسور اویل فیری و یا بدون روغن:

کمپرسور های روغنی که شامل کمپرسور پیستونی و کمپرسور اسکرو اویل اینجکت می شود از سیستم روغن کاری بهره می برند. این مدل کمپرسور ها عمر بالایی داشته و نیازمند به تعمیر و نگهداری کمتری به نسبت سایر مدل ها هستند. روغن مورد استفاده در این کمپرسور ها در مقایسه با وسایل نقلیه در زمان های طولانی تری تعویض می گردد و زمان مناسب برای تعویض روغن معمولا سالی یکبار است.

در کمپرسور بدون روغن که در نوع پیستونی معروف به کمپرسور دندانپزشکی و در نوع اسکرو به کمپرسور اسکرو اویل فری معروف می باشد، از هیچگونه روغنی استفاده نمی شود و قطعات متحرک این کمپرسور ها غالبا از جنس غیر فلزی مانند سرامیک، تفلون و… ساخته می شود.

عمر مفید کمپرسور های بدون روغن به نسبت نوع روغنی کمتر می باشد و در هنگام استفاده از این مدل کمپرسور باید دقت عمل بیشتری را اعمال نمود. به طور کلی کمپرسور های اویل فری هزینه های بالاتری را به نسبت  مدل های روغن کاری شونده دارند.

روغن مناسب برای استفاده در کمپرسور اسکروتفاوت روغن موتور و روغن کمپرسور در چیست؟

روغن هایی که جهت استفاده در کمپرسور طراحی می شوند مخصوص این کار می باشند و فاقد هیچگونه مواد افزودنی  non-detergent می باشند.

مواد افزوده شده به روغن موتور باعث جلوگیری از زنگ ضدگی ، خوردگی موتور و سود مندی های دیگر می شود و همین مواد در صورت استفاده در روغن کمپرسور هوا باعث ایجاد حالات نامطلوب در کمپرسور می شود بنا براین روغن مطلوب جهت استفاده در کمپرسور فاقد این مواد می باشد.

در هنگام تعویض روغن کمپرسور حتما طبق توصیه های شرکت تولید کننده کمپرسور و با مشورت آنها روغن را تعویض کنید و در صورتی که از روغن غیر مناسب در کمپرسور استفاده کنید و باعث آسیب به قطعات متحرک دستگاهتان گردد، کمپرسور از گارانتی خارج می شود.

در این بین افراد نابلد و غیر متخصص اقدام به توصیه استفاده از روغن موتور به جای روغن کمپرسور دارند و به دلیل در درسترس نبودن و بیشتر بودن قیمت روغن کمپرسور بسیاری از مصرف کنندگان با این گمان از روغن موتور استفاده می کنند. در این حالت در صورت استفاده از روغن موتور بدون مواد شوینده تا حدی این مشکل را برطرف می کند ولی در هر صورت بهترین انتخاب استفاده از روغن مخصوص کمپرسور می باشد.

 

تفاوت روغن کمپرسور باد مصنوعی Synthetic در مقابل روغن کمپرسور استاندارد

روغن های مصنوعی و ترکیبی استاندارد می توانند به جای یکدیگر در سیستم کمپرسور  کار کنند. اما در زمان انتخاب روغن کمپرسور باید حتما میزان استفاده از کمپرسور را در مرحله اول مشخص کنیم.

روغن استاندارد یا معدنی عموما در کمپرسور هایی استفاده می شود که میزان استفاده از آنها کم می باشد. روغن های معدنی به نسبت روغن های مصنوعی قیمت پایین تری دارند و برای کاربرد های سبک طراحی شده اند.

در کاربرد هایی که استفاده از کمپرسور به مراتب بیشتر است بهترین گزینه استفاده از روغن کمپرسور سنتتیک یا مصنوعی می باشد به عبارتی روغن  synthetic در مصارف حرفه ای تر استفاده می شود.

روغن های سنتتیک قابلیت تحمل دمای بالای زیادی را دارا می باشند، بنابراین در شرایطی که دمای کمپرسور به شدت بالا می رود از این می توان جهت انتقال حرارت نیز استفاده نمود. همچنین روغن های ساختگی یا مصنوعی توانایی کار در دماهای پایین را دارا می باشند و دراین دماها کمترین تغییر حالت شیمیایی و فیزیکی را دارند. به طور کلی استفاده از روغن synthetic باعث نرم کار کردن و عمر بیشتر کمپرسور شما می باشد و روغن کمپرسور هوا اسکرو نیز عموما از این مدل است.

معیار مناسب برای تعیین ویسکوزیته مناسب روغن چیست؟

روغن کمپرسور هوا اسکرو و روغن کمپرسور باد پیستونی در گرانروی یا ویسکوزیته های مختلفی ساخته شده و بسته به شرایط دمایی محل نصب کمپرسور مدل های مختلف استفاده می شود. عموما روغن مورد استفاده در کمپرسور های پیستونی ویسکوزیته بالاتری به نسبت روغن مورد استفاده در کمپرسور اسکرو دارد و از نظر قیمت روغن کمپرسور در مدل های مورد استفاده در کمپرسور اسکرو قیمت بالاتری دارند.

از نظر دمایی،  ویسکوزیته روغن در فصول سرد باید کمتر باشد تا روغن بعد از روشن شدن کمپرسور به راحتی بتواند در سیستم حرکت کند و در فصول گرم سال بهتر است از روغن هایی که ویسکوزیته بالاتری دارند استفاده شده تا در صورت افزایش دما پایداری بیشتری داشته باشد.

 

روغن کمپرسور هوا اسکرو

در کمپرسور اسکرو روغنی، استفاده از روغن مناسب بسیار حائز اهمیت است و دلیل آن کاربرد های زیاد روغن در این کمپرسور می باشد. تعدادی از کاربرد های مهم روغن در کمپرسور اسکرو به شرح زیر است:

روغن کاری قطعات متحرک

پر کردن فضای ما بین روتور ها و به دام انداختن هوا

جلوگیری از سایش زودرس قطعات

کمک به خنک کردن هوای فشرده

در هنگام استفاده از روغن کمپرسور هوا اسکرو به نوع روغن، ساعات کارکرد کمپرسور، شرایط دمایی و تعمیر و نگهداری دوره ای توجه کنید.

 

روغن کمپرسور باد پیستونی

میزان استهکاک در کمپرسور پیستونی بالا است و جهت افزایش طول عمر و جلوگیری از سایش زود رس قطعات در این کمپرسور نیاز است که از روغن  مناسبی استفاده شود.

برای افزایش عمر روغن کمپرسور ها و همچنین قطعات کمپرسور، تا حد امکان کمپرسور را در فضای عاری از هرگونه گرد و غبار قرار دهید.

نمایشگر روغن کمپرسور پیستونی را دائما مورد بررسی قرار داده و در صورت کم شدن و یا تغییر روغن سریعا اقدام به تعویض یا اضافه کردن روغن نمایید.

قیمت روغن کمپرسور

در قسمت های مختلف این متن در جهت آشنایی توضیحاتی در مورد روغن های کمپرسور داده شد و همانطور که متوجه شدین روغن کمپرسور باد بسته به نوع و کاربردی که دارد در مدل ها و ویسکوزیته های مختلف ساخته و به بازار ارائه می شود. قیمت روغن کمپرسور علاوه بر نوع آن به برند و کشور سازنده روغن نیز وابسته می باشد. لازم به ذکر است که کیفیت روغن در طول عمر کمپرسور عامل مهمی می باشد و توصیه ما خرید روغن کمپرسور از اماکن معتبر و مطمئن است.

بنر مشخصات تماس رجبی

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.