پمپ: 88885633

فن و کمپرسور: 66260346

ساعت کاری 8:00 الی 18:00

دوزینگ پمپ

صفحه اصلی > دوزینگ پمپ

مشاوره و فروش پمپ

دوزینگ پمپ چیست؟

از دوزینگ پمپ یا همان پمپ تزریق به منظور انتقال حجم مشخصی از مایعات در واحد زمان با دقت بالا استفاده می شود به همین دلیل به آنها مترینگ پمپ نیز گفته می شود. این پمپ ها از نوع جابجایی مثبت هستند و دو مولفه فشار و دبی جزء پارامترهای مهم و اصلی آن ها بشمار می آیند. در دوزینگ پمپ ها فشار کاری ثابت است، اما دبی خروجی بصورت دستی توسط ولوم یا دکمه قابل تنظیم می باشد. در برخی موارد دبی این پمپ ها بوسیله تابلو فرمان و سنسورها بصورت اتوماتیک کنترل می شود. کنترل دبی در مترینگ پمپ ها توسط طول کورس رفت و برگشت دیافراگم یا پیستون صورت می گیرد.

پمپ های دوزینگ

شرکت های سازنده دوزینگ پمپ

کاربرد دوزینگ پمپ

 • تزریق کلر، اسید، آنتی اسکالانت و … در سیستم های تصفیه آب RO
 • ضدعفونی کردن آب استخر و جکوزی
 • تزریق مواد ضد عفونی کننده و منعقد کننده ها (فلوکولانت) در تصفیه آب و فاضلاب
 • رسوب زدایی در برج های خنک کن و تجهیزات موتورخانه
 • تزریق مواد طعم دهنده در صنایع غذایی و نوشیدنی
 • تزریق مواد شیمیایی در صنایع آرایشی، بهداشتی، دارویی و آزمایشگاهی و پزشکی
 • تزریق مواد ضد رسوب در سیستم های شستشو و ماشین های لباس شویی
 • تزریق مواد شیمیایی در واحدهای فرآیندی و پالایشگاه ها
 • تزریق انواع حلال ها، کلر، اسید و سفید کننده ها در کارخانجات رنگ، فوم، چوب و کاغذ و …

انواع پمپ تزریق

پمپ های تزریق می توانند در دو دسته بندی کلی قرار بگیرند که اولین دسته بندی تقسیم آنها بر اساس نوع مولد انتقال قدرت و دیگری بر اساس مکانیزم تراکم سیال می باشد که در پایین انواع آنها را مشاهده می کنید.

 • دوزینگ پمپ های دیافراگمی (سلونوئیدی و موتوری) Motor-driven and Solenoid Diaphragm Dosing Pumps
 • دوزینگ پمپ های پیستونی موتوری Motor-driven Piston Dosing Pumps
 • پمپ های پریستالتیک Peristaltic Pumps
 • دوزینگ پمپ های اسکرو Screw Dosing Pumps

دوزینگ پمپ دیافراگمی

سیستم انتقال قدرت در دوزینگ پمپ دیافراگمی در دو مدل سلونوئیدی و موتوردار می تواند باشد. نوع سلونوئیدی این پمپ ها بصورت کامل پلیمری می باشند و برای انتقال سیالات با ویسکوزیته، دما و ظرفیت های پایین مورد استفاده قرار می گیرند. حداکثر ظرفیت در مترینگ پمپ های دیافراگمی سلونوئیدی تا فشار 10 بار و دبی 100 لیتر در ساعت می باشد. نوع موتوری این پمپ ها در متریال های SS ، PP ، PVC و PVDF موجود می باشد.

پمپ های تزریق دیافراگمی موتوردار برای انتقال مایعات با ویسکوزیته، دما و ظرفیت های بالتر نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. دوزینگ پمپ های دیافراگمی موتوری می توانند برای حداکثر فشار تا 16 بار و حداکثر دبی تا 1000 لیتر در ساعت نیز طراحی و ساخته شود. جنس دیافراگم در این پمپ ها معمولا از تفلون یا PTFE می باشد که مقاومت بسیار بالایی در مقابل خورندگی حلال ها، مواد شیمیایی یا اسید ها دارد.

دوزینگ دیافراگمی

دوزینگ پمپ پیستونی

سیستم انتقال قدرت در پمپ های پیستونی برخلاف پمپ های دیافراگمی که در مدل های سلونوئیدی و موتوری موجود هستند، تنها از نوع موتوری می باشد. مترینگ پمپ های پیستونی با توجه به حذف دیافراگم دارای استهلاک کمتر و طول عمر بیشتر نسبت به پمپ های دیافراگمی می باشند. همچنین این پمپ ها قابلیت تولید فشارهای بالاتر تا 200 بار را نیز دارند.

در پمپ تزریق پیستونی جنس پیستون نیز با قسمت هد یکسان است و می تواند از جنس PP, PE, PVDF یا SS باشد که متناسب با دما و نوع سیال انتخاب می شود. دوزینگ پمپ های پیستونی می توانند مطابق با استاندارد API 675 و API 676 که مورد تایید واحدهای فرآیندی، پتروشیمی و پالایشگاه نفت و گاز است ساخته شوند. همچنین الکتروموتور این پمپ ها می تواند برای استفاده در مکان هایی با قابیت اشتعال یا انفجار متناسب با حساسیت محیط از نوع ضد جرقه باشد.

دوزینگ پمپ پیستونی

پمپ پریستالتیک

این پمپ ها با چرخش غلطک روی شیلنگ مایع پمپ شونده را انتقال می دهند و از این رو آنها را پمپ های شیلنگی یا پمپ های غلطکی نیز می نامند. پمپ های پریستالتیک در دو نوع دبی ثابت و متغییر ساخته می شوند که دارای دقت بالایی هستند. جنس شیلنگ در این پمپ ها معمولا از سنتوپرن یا سیلیکون می باشد که با توجه به دما و نوع سیال انتخاب می شوند.

عمدتا از پمپ های پریستالتیک برای فشارهای پایین تا حداکثر 6 بار استفاده می شود. این پمپ ها بیشتر در واحدهای آزمایشگاهی و پزشکی و یا تصفیه استخر و ماشین های شستشو مورد استفاده قرار می گیرند. پمپ های پریستالتیک آزمایشگاهی دارای دقت های بسیار بالا در حد میلی لیتر می باشند.

پمپ پریستالتیک

دوزینگ پمپ مونو | پمپ تزریق اسکرو

از پمپ های تزریق اسکرو یا دوزینگ پمپ های مونو به منظور تزریق مایعات با غلظت بالا استفاده می شود. این پمپ ها برخلاف پمپ های تزریق پیستونی یا دیافراگمی که حرکت رفت و برگشتی باعث تراکم سیال می شود، دارای حرکت دورانی می باشند. قسمت دوار دوزینگ پمپ های اسکرو روتور نام دارد که با حرکت چرخشی درون استاتور باعث تراکم سیال می شود.

قسمت روتور یا مارپیچ این پمپ ها معمولا از جنس استنلس استیل می باشد و قسمت استاتور یا ثابت از جنس لاستیک های NBR یا EPDM متناسب با سیال پمپ شونده انتخاب می شود. تغییر دبی در این پمپ ها توسط کنترل دور پمپ صورت می گیرد که این تغییر دور می تواند توسط واریاتور یا اینورتر با تغییر فرکانس صورت گیرد.

دوزینگ پمپ اسکرو

نحوه کارکرد پمپ های تزریق کلر ، اسید و مواد شیمیایی

بطور کلی این پمپ ها مایع را از یک مخزن اولیه مکش می کنند و به درون خط لوله یا مخازن پمپاژ می کنند. به این نکته باید دقت شود که همیشه فشار کاری پمپ باید حدود 10 درصد از فشار نقطه تزریق یا فشار خط بالاتر باشد. تزریق مواد در خطوط لوله یا مخازن توسط شیر تزریق صورت می گیرد. کنترل دبی در مترینگ پمپ ها Metering Pumps توسط تغییر طول کورس رفت و برگشت دیافراگم یا پیستون صورت می گیرد که می تواند بصورت دستی یا کاملا اتوماتیک با فرمان گرفتن از پراب ها یا سنسورها صورت گیرد. ویدیو زیر تنظیم طول کورس را بصورت شماتیک نمایش می دهد.

ظرفیت مخزن اولیه که مایع درون آن ذخیره می شود باید متناسب با ظرفیت پمپ و میزان مصرف انتخاب شود. مخزن ذخیره مواد پمپ شونده معمولا از جنس پلاستیک است. برای جلوگیری از خشک کار کردن پمپ در درون این مخزن از فلوتر برای کنترل سطح مایع استفاده می شود. پمپ های تزریق قبل از شروع به کار باید هواگیری شوند و به این منظور روی هد، شیر هواگیری تعبیه شده است.

به جهت جلوگیری از برگشت جریان در انتهای لوله مکش از شیر یک طرفه استفاده می شود. همچنین در ورودی لوله مکش در درون مخزن به جهت جلوگیری از ورود مواد جامد به درون پمپ، باید از صافی یا Strainer استفاده کرد. عملیات آب بندی هد پمپهای تزریق در هنگام حرکت رفت و برگشتی دیافراگم یا پیستون توسط شیرهای توپی و سیت صورت می گیرد. در هنگام مکش مسیر خروجی و در هنگام دهش، مسیر ورودی پمپ مسدود می شود.

آکومولاتور دوزینگ پمپ | پالسیشن دمپر

با توجه به حرکت رفت و برگشتی پیستون یا دیافراگم در پمپ های دوزینگ خروجی سیال در این پمپ ها همواره همراه با نوسان یا پالس می باشد. در مواردی که نیاز به جریان یکنواخت سیال است باید از آکومولاتور یا Pulsation Dampener در خروجی پمپ های تزریق استفاده کرد. پالسیشن دمپر علاوه بر یکنواخت سازی جریان خروجی، لرزش و استهلاک سیستم لوله کشی را نیز به حداقل می رساند. ویدیو زیر تاثیر استفاده از آکومولاتور را در مسیر خروجی مترینگ پمپ ها نمایش می دهد.

 

منابع: ALLDOS

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.