پمپ: 88885633

فن و کمپرسور: 66260346

ساعت کاری 8:00 الی 18:00

پمپ سانتریفیوژ

صفحه اصلی > پمپ سانتریفیوژ

مشاوره و فروش پمپ

پمپ سانتریفیوژ چیست؟

پمپ سانتریفیوژ کوپله شده

به پمپ هایی که جهت انتقال سیالات از نیروی گریز از مرکز استفاده می کنند، پمپ های سانتریفیوژ Centrifugal Pumps گفته می شود. بیش از 90 درصد از پمپ های انتقال مایعات از نوع گریز از مرکز می باشند و مابقی در مدل های دوار یا رفت و برگشتی تولید می شوند که به آنها پمپ های جابجایی مثبت می گویند. از پمپ های گریز از مرکز در موارد بسیاری استفاده می شود که برخی از این موارد شامل تامین فشار آب در آبرسانی ساختمان ها، کشاورزی، معادن، سیستم های روغن داغ، واحدهای فرآیندی، سیستم های گردش آب و سیرکولاسیون در تهویه مطبوع و موتورخانه، سیستم های تصفیه آب و فاضلاب می باشد.

پمپ های سانتریفیوژ عموما در متریال های چدن، استیل، پلیمر و برنج ساخته می شوند. در این پمپ ها ابتدا مایع وارد چشمی پروانه می شود و سپس با گردش پروانه روی پره ها حرکت می کند و وارد قسمت حلزونی شکل محفظه پمپ می شود. با افزایش سطح مقطع در محفظه پمپ از سرعت مایع کم شده و فشار رفته رفته افزایش می یابد. سپس مایع با فشار بالا از خروجی پمپ به سمت لوله کشی هدایت می شود.

سازندگان پمپ های سانتریفیوژ

مشخصات فنی پمپ های گریز از مرکز

پمپ سانتریفیوژ گیت صنعت

کانکشن های ورودی و خروجی پمپ های گریز از مرکز می تواند از نوع رزوه ای، سرشیلنگی و در سایزهای بالای 2 اینچ از نوع فلنجی باشد. سایز ورودی و خروجی در پمپ های سانتریفیوژ در سایزهای کوچک بصورت یکسان و در سایزهای بزرگ‌ معمولا کانکشن ورودی یک سایز از کانکشن خروجی بزرگ تر است. همچنین در سایزهای بزرگ به جهت جلوگیری از افت فشار و عدم ایجاد پدیده کاویتاسین توصیه می شود سایز لوله ها نیز یک سایز بزرگتر از کانکشن های پمپ باشد. در پمپ های گریز از مرکز در مسیر لوله ورودی توصیه می شود به اندازه 5 برابر قطر لوله ورودی از هرگونه تغییر مسیر یا زانویی اجتناب شود.

پمپ های گریز از مرکز ممکن است در مدل های تک پروانه یا چند پروانه، بصورت افق نصب یا عمود نصب، تک مکشه یا دو مکشه، نصب بصورت خشک یا مستغرق درون مایع طراحی و ساخته شوند. ارتباط بین الکتروموتور و پمپ از طریق شفت صورت می گیرد و معمولا شفت پمپ از جنس استنلس استیل می باشد. آبندی شفت در پمپ های گریز از مرکز توسط سیل مکانیکی صورت می گیرد. در پمپ های طبقاتی افقی معمولا دو عدد سیل مکانیکی و دو عدد بلبرینگ قرار دارد.

موتور محرک در پمپ های گریز از مرکز می تواند از نوع الکتریکی، هیدرولیکی، پنوماتیکی، بنزینی یا دیزل باشد. در برخی از این پمپ ها پروانه ها بصورت مستقیم روی شفت الکتروموتور نصب می شوند که به آنها پمپ های سانتریفیوژ کوپل مستقیم می گویند. همچنین در بعضی موارد شفت پمپ و الکتروموتور توسط کوپلینگ بهم متصل می شوند که به آنها پمپ های سانتریفیوژ کوپل غیر مستقیم گفته می شود.

آموزش نصب پمپ سانتریفیوژ

در ویدیو زیر اصول لوله کشی، محل مناسب برای نصب پمپ و اصول بهره برداری و نگهداری پمپ های سانتریفیوژ بصورت کامل آموزش داده شده است.

انواع پمپ های گریز از مرکز

  • پمپ های جریان شعاعی
  • پمپ های جریان مورب
  • پمپ های کانال جانبی
  • پمپ های سانتریفیوژ محیطی
  • پمپ های جریان محوری

انواع پمپ های گریز از مرکز

اجزای اصلی پمپ های سانتریفیوژ شامل بدنه پمپ ، کانکش های ورودی و خریوجی ، پروانه ، و محفظه حلزونی می باشد. در شکل زیر اجزای اصلی پمپ های سانتریفیوژ بصورت شماتیک نمایش داده شده است.

اجزا پمپ سانتریفیوژ

تفاوت پمپ های سانتریفیوژ و پمپ های جابجایی مثبت

  • پمپ های گریز از مرکز مکش خوبی دارند، اما پمپ های جابجایی مثبت در بیشتر موارد قابلیت مکش منفی را ندارند و اصطلاحا باید سیال سوار بر پمپ باشد. پمپ های سانتریفیوژ قادر به مکش مایع از عمق 8 متری می باشند.
  • پمپ های گریز از مرکز معمولا برای جابجایی مایعات رقیق استفاده می شوند اما از پمپ های جابجایی مثبت می توان برای مایعات بسیار غلیط مانند قیر، چسب و مواد خمیری نیز استفاده کرد.
  • در غالب پمپ های جابجایی مثبت به هیچ عنوان در زمان کارکرد پمپ نمی توان مسیر خروجی را مسدود کرد و باید از شیر اطمینان جهت جلوگیری از آسیب به پمپ یا سیستم لوله کشی استفاده کرد. اما در پمپ های گریز از مرکز در صورتی که مدت زمان زیادی این اتفاق صورت گیرد، ممکن است الکتروموتور پمپ دچار آسیب شود.
  • مکانیزم پمپ های گریز از مرکز عمدتا بصورت دوار می باشد ولی پمپ های جابجایی مثبت عمدتا بصورت رفت و برگشتی می باشند.

منبع: ویکی پدیا

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.