پمپ: 88885633

فن و کمپرسور: 66260346

ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تابلو برق کمپرسور باد

صفحه اصلی > تابلو برق کمپرسور باد
بنر مشخصات تماس رجبی

تابلو برق کمپرسور باد

تابلو برق کمپرسور هوا از جمله تجهیزاتی است که در کمپرسور هایی که از برق 3 فاز استفاده می کنند کاربرد دارد. یکی از وظایف تابلو برق کمپرسور باد محافظت از الکتروموتور سه فاز کمپرسور در برار نوسانات ولتاژ می باشد. این تجهیز در کمپرسور های مختلف استفاده می شود و در این مطلب برای آشنایی بیشتر به بررسی تابلو برق کمپرسور اسکرو و تابلو برق کمپرسور پیستونی پرداخته شده است.

در هنگام استفاده از برق سه فاز برخی از شرایط مانند: چند فاز شدن یا قطعی، جابجا شدن فازها و اختلاف ولتاژ به وجود آمده بین فاز ها می تواند باعث ایجاد خساراتی در سیستم شود که گاهی می تواند این شرایط باعث به خطر انداختن جان اوپراتور کمپرسور هوا شود.

تابلو برق کمپرسور باد ، تابلو برق کمپرسور اسکرو ، تابلو برق کمپرسور هوا ، تابلو برق کمپرسور پیستونی

تابلو برق کمپرسور پیستونی

در کمپرسور پیستونی بالای 3 اسب بخار که عملا از الکتروموتور 3 فاز بهره می برند از تابلو برق کمپرسور باد استفاده می شود. وظیفه اصلی تابلو برق کنترل سه فاز در کمپرسور پیستونی، محافظت از سیستم در برابر نواسانات ولتاژ، دوفاز شدن و یا جابجا شدن فازها می باشد.

استفاده از تابلو برق کمپرسور پیستونی یکی از الزامات در هنگام راه اندازی کمپرسور می باشد. در صورتی که برق سه فاز به صورت مستقیم به کلید اتوماتیک کمپرسور وصل گردد، حتی در شرایطی که در محل کارخانه تابلو برق  کنترل سه فاز وجود داشته باشه تضمینی بر امنیت آن نمی باشد و در صورت اتصالی پلاتین های داخل کلید اتوماتیک باعث دوفاز شدن برق و در نتیجه موجب سوختن الکتروموتور می شود.

تابلو برق کمپرسور باد ، تابلو برق کمپرسور اسکرو ، تابلو برق کمپرسور هوا ، تابلو برق کمپرسور پیستونی

روش راه اندازی تابلو برق کنترل فاز کمپرسور پیستونی

قبل از هرگونه نصب تابلو برق کنترل فاز از وجود برق سه فاز با ظرفیت مورد نیاز راه اندازی کمپرسور مطمئن شده و در هنگام نصب حتما از کابل استاندارد برق سه فاز استفاده کنید.

درب کلید اتوماتیک رو باز نموده و سپس از طریق کابل آن را به ترمینال فرمان تابلو برق وصل کنید.

جهت اطمینان از ورود برق سه فاز با ولتاژ ثابت به الکتروموتور، آن را به وسیله کابل برق سه رشته ای به کنتاکتور تابلو برق وصل می کنیم.

کابل خروجی از جعبه تقسیم اصلی کارخانه را به کلید مینیاتوری و تابلو برق وصل کنید و سیم نول را به ترمینال نول کلید مینیاتوری سه فاز اتصال دهید.

 

تابلو برق کمپرسور اسکرو:

در کمپرسور های اسکرو عموما از الکتروموتور بالای 7.5 KW استفاده می کنند بنابراین تابلو برق کمپرسور اسکرو عملا از نوع تابلو برق کنترل فاز می باشد. تفاوت تابلو برق کمپرسور اسکرو با تابلو برق کمپرسور پیستونی هوشمند بودن این تابلو ها است. در این تجهیز علاوه بر قطعات کنترل فاز شامل کنتاکتور، بی متال ، کلید مینیاتوری و ما بقی اجزای تابلو برق های معمولی، از سیستم پی ال سی و در کمپرسور های اسکرو دور متغییر علاوه بر پی ال سی PLC از اینورتر استفاده می شود.

تابلو برق کمپرسور باد ، تابلو برق کمپرسور اسکرو ، تابلو برق کمپرسور هوا ، تابلو برق کمپرسور پیستونی

قطعات تابلو برق کمپرسور اسکرو:

گلند یا رابط اتصال کابل به ورودی کمپرسور:

گلند رابطی است که در وردی تابلو برق و ورودی بدنه کمپرسور اسکرو نصب می گردد و از فشار آمدن به کابل جلوگیری می کند. گلند ها در مدل های پلاستیکی، لاستیکی و فلزی در بازار موجود می باشد که بسته به کاربرد مورد استفاده قرار می گیرند.

فیوز های تابلو برق کمپرسور هوا:

فیوز شامل یک نوار فلزی است که در محفظه ای غیر رسانا مانند پلاستیک، شیشه و یا سفال قرار می گیرد و با افزایش ولتاژ و عبور از حد مجاز ذوب شده و مسیر انتقال جریان را قطع می کند. در تابلو برق کمپرسور اسکرو نیز استفاده از این قطعه جهت افزایش ایمنی الزامی می باشد.

کلید کنترل فاز تابلو برق کمپرسور باد:

برق وروردی به کمپرسور ابتدا وارد کنترل فاز می شود و در صورت مناسب بودن شرایط به بقیه قسمت ها وارد می شود و در صورت ایجاد اختلال در جریان برق سه فاز، مسیر برق را قطع می کند و در پی ال سی کمپرسور اسکرو ارور روتیشن فالت را نشان می دهد.

کلید بیمتال در تابلو برق کمپرسور پیستونی و اسکرو:

بیمتال در تابلو برق جهت کنترل بار روی موتور ها از قبیل، موتور فن و الکتروموتور کمپرسور استفاده می شود و در صورتی که سطح آمپر کشی موتور از حالت مجاز فراتر برود تیغه های حرارتی منبسط شده و از طریق کنتاکتور برق سیستم را قطع می کند. در صورت تکرار قطع برق توسط بیمتال در کمپرسور حتما با کارشناسان فنی شرکت فروشنده کمپرسور تماس حاصل فرمایید.

 کلید مینیاتوری:

کلید منیاتوری در تابلو برق کمپرسور باد وظیفه وصل و قطع برق ورودی به کمپرسور را دارد و علاوه بر این در صورت ایجاد اتصال کوتاه در کمپرسور سریعا برق را قطع می کند.

در مجموع تمام ورودی ها و خروجی های تابلو برق از طریق ترمینال های فرمان انجام می پذیرد.

بنر مشخصات تماس رجبی

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.


1 نظر درباره “تابلو برق کمپرسور باد

  • محمود زمانی گفت:

    سلام وقت بخیر
    امکانش هست ، قیمت تابلو برق کمپرسور باد ، رو بفرمایید و همینطور هزینه نصبش . ممنون